W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Plan zagospodarowania przestrzennego - czym jest?
Plan zagospodarowanie przestrzennego uchwalany jest przez miasto bądź gminę. Obejmuje on zasady inwestowania na danym terenie. Wspomniany proces jest dość czasochłonny oraz kosztowny, więc jeśli określony obszar go nie posiada, to należy mieć świadomość, że na pewno będziemy długo na niego czekać. W związku z tym kupując działkę, warto zawczasu ustalić, czy taki plan istnieje, czy nie. W sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego będziemy mieli poważny problemy z otrzymaniem pozwolenia na budowę i realizacją w zaplanowanym terminie określonej inwestycji, np. wybudowania domu.
Co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Plan zagospodarowanie przestrzennego składa się z części tekstowej (opisującej treść uchwały) oraz części graficznej (ukazującej konkretny teren). Dokument wskazuje przeznaczenie działki, maksymalną wysokość budowy, która jest dozwolona, a także jej intensywność. Poza tym MPZP zawiera informacje o zasadach kształtowania zabudowy, ilości miejsc parkingowych oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak sprawdzić?
Plan zagospodarowania przestrzennego możemy sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest złożenie wniosku z prośbą o wydanie wypisu oraz wyrysu w urzędzie gminy, który odpowiada danej działce. Wspomniany wniosek wypełnia się na formularzu, który dostępny jest w urzędzie bądź druku pobranym z Internetu. Koszt związany z wniosek to 30 złotych za wypis do 5 stron, a powyżej pięciu – 50 złotych. Dodatkowo za wyrys płaci się od 20 do 200 złotych w zależności od jego wielkości. Druga opcja to odszukanie planu na stronie internetowej: geoportal.gov.pl, w zakładce „Plany zagospodarowania przestrzennego”. Natomiast ostatnia możliwość to weryfikacja planu na stronie internetowej urzędu w biuletynie informacji publicznej. Należy mieć, jednak na uwadze, że poszukując tą metodą, trzeba posiadać nazwę uchwały. W przeciwnym wypadku ten sposób może zając doprawdy sporo czasu.