W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinniśmy sprawdzić w domu przed jego kupnem.
Z tego artykułu dowiesz się
Kupując wymarzony dom, warto mieć świadomość, co nas w nim czeka. Czy możemy się spodziewać spokojnej starości, czy przygód powodowanych licznymi naprawami wad i usterek, których nie dostrzegliśmy wcześniej. Każdy nabywca chciałby wierzyć w pierwsze rozwiązanie. W takim razie warto przed podpisaniem ostatecznej umowy sprawdzić nieruchomość, czy warto w nią zainwestować.
Dom na rynku wtórnym
Rynek wtórny jest trudniejszy do sprawdzenia, ponieważ bardzo często wszelkiego rodzaju wady i usterki są kamuflowane przez poprzednich właścicieli. Zazwyczaj gołym okiem nie zobaczymy wiele, a oglądając budynek, nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec, jak wygląda konstrukcja. Inwestor zazwyczaj kupując dom, podejmuje się wykonania kapitalnego remontu, ale zakłada, że konstrukcja i instalacje są sprawne i nie wymagają naprawy. Trudno to oszacować bez profesjonalnego sprzętu, ale już wprawne oko inżyniera, który zajmuje się odbiorami i jest doświadczony w temacie, z pewnością podpowie, co jest do naprawy, w co będzie trzeba zainwestować, a co jest sprawne i działające. Taka pomoc na rynku wtórnym bardzo często sprawdza się także z kamerą termowizyjną, która wychwyci wszystkie mostki cieplne, ewentualne zawilgocenia i nieszczelności. Konsekwencją licznych mostków termicznych mogą być w późniejszym czasie grzyby, a także problemy z ociepleniem budynku. Warto o tym pomyśleć, gdy decydujemy się na konkretny dom. Pomoc fachowca może dodać argumenty w negocjacji ceny ostatecznej, a także zaplanować remont tak, by nie musieć go powtarzać kilkukrotnie.
Dom na rynku pierwotnym
Inwestycje deweloperskie charakteryzują się zupełnie innym podejściem. Deweloper realizuje inwestycje zgodnie z wytycznymi, które zostały zawarte w umowie deweloperskiej. Z tego zostanie rozliczony podczas odbioru technicznego.
W trakcie takiego odbioru trzeba sprawdzić wszystkie szczegóły w mieszkaniu, by mieć świadomość, czy nie ma w nim istotnych wad i usterek, które na tym etapie, jeśli zostaną wpisane do protokołu, będą prawdopodobnie poprawione przez ekipę dewelopera. Warto w trakcie odbioru technicznego skorzystać z pomocy fachowca, który się na tym zna i wie, co najczęściej w mieszkaniach dewelopera jest do poprawy. Nie wszystko jest widoczne gołym okiem. Warto pamiętać, że fachowiec widzi więcej i działa na naszą korzyść, tłumacząc wszelkie dostrzeżone wady.
Przegląd techniczny domu jednorodzinnego cena
Jak możemy się domyślać, cena przeglądu technicznego domu będzie zależna od jego metrażu i przynależności. Koszt audytu to wydatek kilkuset złoty, który zaczyna się od ok. 300 zł. Przegląd techniczny jest jednak niezbędną czynnością, jaką można wykonać, aby sprawdzić dokładnie stan domu, który planujemy kupić. Ta stosunkowo niewielka cena w porównaniu do kosztów kupna domu będzie niczym w porównaniu do problelmy z jakimi może przyjść się nam mierzyć, gdy odpowiednio wcześnie nie wykryjemy usterek
Najczęstsze pytania
Stan techniczny domu jest trudny do oceny, gdy trzeba to zrobić po raz pierwszy, ponieważ wiele wad można ukryć, ale z pomocą odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i wiedzy technicznej zadanie jest wykonalne.