Kupując wymarzony dom, warto mieć świadomość, co nas w nim czeka. Czy możemy się spodziewać spokojnej starości, czy przygód powodowanych licznymi naprawami wad i usterek, których nie dostrzegliśmy wcześniej. Każdy nabywca chciałby wierzyć w pierwsze rozwiązanie. W takim razie warto przed podpisaniem ostatecznej umowy sprawdzić nieruchomość, czy warto w nią zainwestować.

Dom na rynku wtórnym
Rynek wtórny jest trudniejszy do sprawdzenia, ponieważ bardzo często wszelkiego rodzaju wady i usterki są kamuflowane przez poprzednich właścicieli. Zazwyczaj gołym okiem nie zobaczymy wiele, a oglądając budynek, nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec, jak wygląda konstrukcja. Inwestor zazwyczaj kupując dom, podejmuje się wykonania kapitalnego remontu, ale zakłada, że konstrukcja i instalacje są sprawne i nie wymagają naprawy. Trudno to oszacować bez profesjonalnego sprzętu, ale już wprawne oko inżyniera, który zajmuje się odbiorami i jest doświadczony w temacie, z pewnością podpowie, co jest do naprawy, w co będzie trzeba zainwestować, a co jest sprawne i działające. Taka pomoc na rynku wtórnym bardzo często sprawdza się także z kamerą termowizyjną, która wychwyci wszystkie mostki cieplne, ewentualne zawilgocenia i nieszczelności. Konsekwencją licznych mostków termicznych mogą być w późniejszym czasie grzyby, a także problemy z ociepleniem budynku. Warto o tym pomyśleć, gdy decydujemy się na konkretny dom. Pomoc fachowca może dodać argumenty w negocjacji ceny ostatecznej, a także zaplanować remont tak, by nie musieć go powtarzać kilkukrotnie.
Dom na rynku pierwotnym
Inwestycje deweloperskie charakteryzują się zupełnie innym podejściem. Deweloper realizuje inwestycje zgodnie z wytycznymi, które zostały zawarte w umowie deweloperskiej. Z tego zostanie rozliczony podczas odbioru technicznego. W trakcie takiego odbioru trzeba sprawdzić wszystkie szczegóły w mieszkaniu, by mieć świadomość, czy nie ma w nim istotnych wad i usterek, które na tym etapie, jeśli zostaną wpisane do protokołu, będą prawdopodobnie poprawione przez ekipę dewelopera. Warto w trakcie odbioru technicznego skorzystać z pomocy fachowca, który się na tym zna i wie, co najczęściej w mieszkaniach dewelopera jest do poprawy. Nie wszystko jest widoczne gołym okiem. Warto pamiętać, że fachowiec widzi więcej i działa na naszą korzyść, tłumacząc wszelkie dostrzeżone wady.