W poniższym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzamy stan techniczny grzejników.

Rodzaje grzejników i ich montaż

Grzejniki w przypadku mieszkań podłączone są do przewodów zasilających je w gorącą wodę, dzięki zaworom odcinającym. Przewody grzejników złączone są z przewodami innych mieszkań na korytarzu. Każdy grzejnik posiada swoje zawory, które umożliwiają zdjęcie grzejnika ze ściany, aby móc np. wykonać jakieś prace remontowe. Przewody grzejnika wprowadzane są pod zawory w formie gałązek wystających ze ściany i to tutaj najczęściej pojawiają się jakieś usterki, gdyż zawory muszą być dokładnie nałożone na gałązki.

Brak głowicy termostatycznejMamy wiele rodzajów grzejników, które spełniają różne funkcje np. mamy grzejniki drabinkowe, grzejniki płytowe, żeberkowe, naścienne i kanałowe. Najpopularniejszymi grzejnikami są grzejniki ścienne. Przejdźmy jednak do tego, jak sprawdzić grzejniki podczas odbioru mieszkania.

Sprawdzenie grzejników

Grzejniki posiadają zazwyczaj głowice termostatyczne, które powinniśmy sprawdzić jeszcze przed montowaniem, czy będzie można jej zamocować, co może być np. problematyczne, gdy grzejnik będzie zbyt blisko sąsiedniej ściany.

Głowica jest elementem wystającym, dlatego musimy sprawdzić, czy odległości np. od balkonu są odpowiednio zachowane, aby nie uszkodzić szyby, aby nic się nie rysowało. Grzejnik ścienny powinien wisieć równo i nie może mieć żadnych uszkodzeń, zabrudzeń. Jeżeli mamy możliwość sprawdzenia, czy dany grzejnik grzeje, to również powinniśmy to zrobić podczas odbioru, bo być może trzeba będzie te grzejniki odpowietrzać.

Grzejniki również mogą przeciekać, a sprawdzimy to, np. weryfikując zawory, czy nie są przypadkiem mokre. Jeżeli taki przeciek trwał przez dłuższy czas, to powinniśmy sprawdzić, czy nie doszło do zawilgocenia np. podłogi lub ściany, a skutkiem tego może być np. odpadająca farba ze ściany. Jednakże stopień zawilgocenia ścian i podłóg będziemy w stanie sprawdzić tylko przy pomocy specjalnego sprzętu.

Pamiętamy, że zawsze warto podczas odbiorów technicznych, skorzystać z pomocy inżyniera, który przy pomocy odpowiednich narzędzi i wiedzy zweryfikuje za nas stan techniczny mieszkania czy domu. Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na odbiór mieszkania lub audyt techniczny.

Oceń artykuł:

Jak sprawdzić stan techniczny grzejników | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 36 opinii.