W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich dokumentów potrzebujemy do dostawy prądu do mieszkania.
Na etapie odbioru stanu deweloperskiego każdy nabywca musi pamiętać, że może spotkać się z różnymi sytuacjami. Jest to także moment, w którym zaczyna się załatwianie formalności, jakie będą potrzebne, by móc sprawnie wykończyć mieszkanie.
Jeśli odbiór mieszkania przebiegnie pomyślnie, można zacząć kolejny etap, którym jest zazwyczaj załatwienie umowy na dostarczanie energii elektrycznej. Mając protokół odbioru, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania lokalem, czyli najczęściej jest to umowa deweloperska, bo na tym etapie nabywca nie posiada jeszcze dokumentu przenoszącego własność, a także dokument tożsamości i ewentualne pełnomocnictwo – można skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej, by sporządzić umowę. Warto wcześniej zorientować się w tej sprawie u przedstawiciela dewelopera lub też z prospektów, które z pewnością każdy nabywca posiada.
Jest jedna istotna kwestia, która może wstrzymać nabywcę. Negatywnie odebrane mieszkanie, które posiada poważne usterki, jest przeszkodą w podejmowaniu jakichkolwiek kroków, które mogłyby wiązać się z pracami wykończeniowymi. Dopóki sytuacja nie zostanie naprawiona przez ekipę dewelopera, należy czekać z podpisywaniem umowy z dostawcą energii elektrycznej, by nie narażać się na zbędne koszty. Jeśli chodzi o realizację napraw wad i usterek jest to traktowane różnie. Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek do 30 dni od spisania protokołu, naprawić wady i usterki.
Należy pamiętać, że podczas odbioru technicznego lokalu, gdy spisywany jest protokół, należy odnotować wskazania liczników prądu i innych mediów, które są do tego mieszkania doprowadzone. Najczęściej jednak sytuacja wygląda tak, że do poszczególnych mieszkań nie przyłączono prądu, więc trzeba działać we własnym zakresie, by jak najszybciej umowę z zakładem energetycznym podpisać.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa