W poniższym artykule wyjaśniamy, co robić, gdy deweloper opóźnia odbiór mieszkania.

Marzysz o tym, aby wreszcie wprowadzić się do swojego nowego mieszkania? Planujesz już remont, ale deweloper wciąż opóźnia datę przekazania? Sprawdź, co możesz w tej sprawie zrobić i czy przysługuje Ci odszkodowanie.

Opóźnienia deweloperów

Opóźnienia deweloperów są teraz zjawiskiem występującym na porządku dziennym. Czasami jest to nie kilka tygodni, a nawet miesięcy, ale kilka lat. Zazwyczaj deweloperzy tłumaczą się warunkami pogodowymi, sieciami elektrycznymi lub brakiem pracowników. Czy to jednak wystarczy, aby ochronić go przed karą?  Wszystko zależy od Ciebie i od umowy, którą podpisałeś. Już na etapie sporządzania dokumentu klient musi sprawdzić jakie kary umowne są przewidziane za przekroczenie terminu przeniesienia własności lokalu na nabywcę. Pamiętaj, aby w umowie została zapisana dokładna data oddania, bo to ona stanie się podstawą do osądzenia, że deweloper nie wykonał swoich zobowiązań w terminie.

Nadlana wylewka do wyrównania

Co zrobić, gdy deweloper się spóźnia?

W dochodzeniu swoich praw mogą Ci pomóc dwie instytucje – odszkodowanie i kary umowne. Zacznijmy od kary umownej, która jest znacznie łatwiejsza do uzyskania, bo wynika z zapisów ustalonych przez Ciebie i sprzedającego. Jest to kara, którą deweloper powinien zapłacić nabywcy w przypadku opóźnienia. W umowie powinien znaleźć się zapis nie tylko dotyczący tego, co obejmuje kara umowna dla dewelopera za opóźnienie w przeniesieniu własności, ale także, na co może liczyć nabywca, gdy pojawiają się opóźnienia w odbiorze lokalu. Odszkodowanie jest nieco bardziej problematyczną instytucją, ponieważ nabywca musi wykazać, że w związku z sytuacją zaistniała rzeczywista szkoda oraz podać jej wysokość. To trudne w przypadku lokali kupowanych w celach inwestycyjnych. Warto więc zadbać o kary umowne w dokumencie sprzedaży.

Rekompensata od dewelopera

Obawiasz się, że samodzielna analiza umowy nie jest dla Ciebie? Możesz skontaktować się z nami, a nasi prawnicy przeanalizują dokument i wydadzą na jego temat szczegółową opinię. Dotkną także spraw związanych z karami umownymi i dochodzeniem swoich praw, w razie opóźnień dewelopera. Sprawdzą, czy jesteś zabezpieczony na taką okoliczność oraz czy proponowane rekompensaty są odpowiednio wysokie.

Oceń artykuł:

Kara dla dewelopera za opóźnienia z odbiorem | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 94 opinii.