W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka norma reguluje kąty ścian oraz jakie są możliwe odchyłki na ścianach.

Sprawdzenie ekipy remontowej/budowlanej

Podczas prac budowlanych, remontowych fachowcy muszą posługiwać się odpowiednimi normami budowlanymi, które określają jak dany element  w mieszkaniu/domu ma zostać położony czy też sprawdzony. Znajomość tych norm oraz ich respektowanie jest obowiązkowe, aby wszystko ze sobą w odpowiedni sposób współgrało i spełniało swoje założenia.
Dlatego właśnie przed zweryfikowaniem prac fachowców, warto zaczerpnąć informacji dotyczących  norm budowlanych, aby wiedzieć, czy praca wykonana jest w sposób poprawny. Jeżeli nie chcemy samemu sprawdzać takich rzeczy, warto w takim momencie skorzystać z pomocy firm, które zajmują się na co dzień odbiorami mieszkań, sprawdzaniem prac ekip remontowych czy też budowlanych. Taka pomoc będzie nieoceniona, gdyż specjaliści posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, aby móc wszystko precyzyjnie sprawdzić.

Brak kąta prostego na ścianieW poniższym artykule poruszamy bardzo ważną kwestię, jaką są kąty ścian. Bez prawidłowo wykonanych kątów, czyli zazwyczaj bez zachowania kąta prostego, będziemy mieli wiele problemów m.in. podczas dopasowania mebli, czy w dalszych pracach remontowych.

Sprawdzenie kątów ścian

Aby sprawdzić m.in. kąty ścian, sięgamy do normy PN-B-10110 z 2005 roku, która odnosi się do tynków gipsowych, stosowanych najczęściej w mieszkaniach/domach. Norma ta oprócz uregulowań  dotyczących prawidłowości wykonania tynków gipsowych, wskazuje nam również dopuszczalne odchyłki na ścianach.

Tymi odchyłkami będą:

* w przypadku kątów prostych 4 mm na 1 m;

odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego 3 mm na długości 1 m i nie więcej niż 6 mm w pomieszczeniach o wysokości do 3,5 m oraz nie więcej niż 8 mm pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,5 m;

odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi w linii prostej nie większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m;

odchylenie powierzchni krawędzi od kierunku poziomego nie większe niż 4 mm na długości 1 m i nie więcej niż 8 mm na całej powierzchni ograniczonej przewrotami pionowymi.

Aby wykonać pomiary tych odchyłek, skorzystamy z takich narzędzi jak: poziomica, kątownik oraz szczelinomierz.

Oceń artykuł:

Kąty ścian normy | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 199 opinii.