W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka norma reguluje kąty ścian oraz jakie są możliwe odchyłki na ścianach.
Podczas prac budowlanych, remontowych fachowcy muszą posługiwać się odpowiednimi normami budowlanymi, które określają jak dany element w mieszkaniu/domu ma zostać położony czy też sprawdzony. Znajomość tych norm oraz ich respektowanie jest obowiązkowe, aby wszystko ze sobą w odpowiedni sposób współgrało i spełniało swoje założenia.
Dlatego właśnie przed zweryfikowaniem prac fachowców, warto zaczerpnąć informacji dotyczących norm budowlanych, aby wiedzieć, czy praca wykonana jest w sposób poprawny. Jeżeli nie chcemy samemu sprawdzać takich rzeczy, warto w takim momencie skorzystać z pomocy firm, które zajmują się na co dzień odbiorami mieszkań, sprawdzaniem prac ekip remontowych czy też budowlanych. Taka pomoc będzie nieoceniona, gdyż specjaliści posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, aby móc wszystko precyzyjnie sprawdzić.W poniższym artykule poruszamy bardzo ważną kwestię, jaką są kąty ścian. Bez prawidłowo wykonanych kątów, czyli zazwyczaj bez zachowania kąta prostego, będziemy mieli wiele problemów m.in. podczas dopasowania mebli, czy w dalszych pracach remontowych.
Aby sprawdzić m.in. kąty ścian, sięgamy do normy PN-B-10110 z 2005 roku, która odnosi się do tynków gipsowych, stosowanych najczęściej w mieszkaniach/domach. Norma ta oprócz uregulowań dotyczących prawidłowości wykonania tynków gipsowych, wskazuje nam również dopuszczalne odchyłki na ścianach.
Tymi odchyłkami będą:
* w przypadku kątów prostych 4 mm na 1 m;
* odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego 3 mm na długości 1 m i nie więcej niż 6 mm w pomieszczeniach o wysokości do 3,5 m oraz nie więcej niż 8 mm pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,5 m;
* odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi w linii prostej nie większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m;
* odchylenie powierzchni krawędzi od kierunku poziomego nie większe niż 4 mm na długości 1 m i nie więcej niż 8 mm na całej powierzchni ograniczonej przewrotami pionowymi.
Aby wykonać pomiary tych odchyłek, skorzystamy z takich narzędzi jak: poziomica, kątownik oraz szczelinomierz.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa