Poniżej poznajemy informacje związane z kosztem aktu przeniesienia własności.

Kupując nieruchomość trzeba liczyć się z tym, że sama wartość nieruchomości nie jest jedynym wydatkiem, który należy ponieść. Jeśli chodzi o inwestycję deweloperską, koszty podpisania umowy deweloperskiej i koszty związane z przeniesieniem własności najczęściej ponoszone są przez nabywcę. 

Koszty podpisania umowy z deweloperem

Jeśli deweloper działa zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie deweloperskiej, to pierwsze dodatkowe koszty związane będą z podpisaniem umowy deweloperskiej. Jest to bowiem dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, a co za tym idzie, związany z opłatami notarialnymi, które najczęściej pokrywają obie strony. Drugi akt notarialny – umowa przenosząca własność to koszt ponoszony już w całości przez nabywcę. Nie są to niewielkie kwoty, ponieważ średnie koszty oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Zdarza się, że oprócz tych kluczowych umów nabywca decyduje się na podpisanie umowy przedwstępnej lub rezerwacyjnej. Jeśli są one wykonane przez notariusza – to generują dodatkowe koszy po stronie nabywcy. 

Czym są obowiązkowe koszty notarialne?

Tak naprawdę koszt notariusza to suma kilku wartości. Pierwszą jest taksa notarialna, która zależy przede wszystkim od cennika notariusza, ale także od wartości nieruchomości. Drugą składową jest kwota za wypisy aktu notarialnego. Wydawać mogłoby się, że nie będzie to duża suma, bo 6 zł i 23% VAT za każdą stronę to niewiele, ale trzeba mieć świadomość, że średnio umowa liczy nawet kilkadziesiąt stron, które należy przygotować kilkukrotnie, co finalnie podnosi cenę do kilkuset złotych. 

Warto negocjować taksę notarialną, gdy mamy do podpisania umowę, w której wartość nieruchomości jest wysoka. Są to bowiem naprawdę wysokie kwoty, które pozwalają na to, by notariusz nieco obniżył swoją stawkę, by była ona i tak zadowalająca. Tym bardziej, że istnieje prawdopodobieństwo, iż zadowolony klient wróci do kancelarii, by podpisać umowę przenoszącą własność. Należy pamiętać, że w trakcie kupna inwestycji deweloperskiej, każda oszczędność będzie spożytkowana w późniejszym etapie. Warto zatem w przemyślany sposób wybierać kancelarię notarialną, ponieważ pomimo stałych opłat cenniki różnych kancelarii różnią się od siebie. 

Oceń artykuł:

Akt przeniesienia własności | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 43 opinii.