W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić dom krok po kroku.

Kupno domu krok po kroku rynek wtórny czy pierwotny

Kupno mieszkania albo domu to ważny krok w stronę uzyskania mieszkaniowej samodzielności. Nie jest to jednak łatwe. W większości przypadków konieczne jest uzyskanie kredytu bankowego, ponieważ niewiele osób ma możliwość dokonania tak dużego zakupu za gotówkę. Trzeba też pamiętać o całej masie formalności, które będą związane z zakupem. Jak krok po kroku wygląda kupno domu?

Kredyt na zakup domu

Warto pamiętać o tym, żeby przed złożeniem wniosku o kredyt przyjrzeć się uważnie swojej zdolności kredytowej. Najłatwiej zrobić to, uzyskując dla siebie raport BIK. Dlaczego to takie ważne? Niska zdolność kredytowa obniża szansę na uzyskanie kredytu. Z kolei każda odmowa wpływa negatywnie na scoring BIK. Najlepiej więc ze złożeniem wniosku poczekać na właściwy moment. Dobrą wiadomością w tym roku jest to, że dzięki wchodzącym niedługo w życie programom sporo osób będzie mogło uzyskać kredyt na dom bez wkładu własnego.

Wybór najlepszej oferty

Kupno domu z rynku pierwotnego jest czymś zupełnie innym niż kupno działki i samodzielna budowa. Ustawa deweloperska dość restrykcyjnie reguluje obowiązki deweloperów i prawa ich klientów. Warto jednak przed dokonaniem wyboru sprawdzić opinie o interesującej nas firmie. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem każdy zainteresowany może uzyskać za darmo od dewelopera prospekt informacyjny dotyczący każdej planowanej inwestycji.

Odbiór techniczny domu

Po skończeniu budowy konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego. Jego celem jest sprawdzenie, czy dom został ukończony zgodnie z umową i czy nie ma on żadnych, istotnych wad. Odbiór można przeprowadzić samodzielnie, ale o wiele lepszym wyjściem jest zaangażowanie wyspecjalizowanej firmy.

Formalności po zakupie domu

Sam zakup domu to jeszcze nie wszystko. Konieczne będzie zgłoszenie zakupu do właściwego urzędu miasta i urzędu skarbowego. W przypadku kupna domu z rynku pierwotnego nie jest konieczne opłacanie podatku od czynności cywilno-prawnych, tak jak ma to miejsce na rynku wtórnym, ale płaci się VAT, który jest już wliczony w cenę.

Oceń artykuł:

Kupno domu krok po kroku | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.