W poniższym artykule podpowiadamy, jak wygląda sprawdzenie stanu technicznego domu od osoby prywatnej, który planujemy kupić.

Zakup domu na rynku wtórnym może nieść ze sobą pewne ryzyka, z którymi kupujący nieruchomość od dewelopera nie muszą się mierzyć. Jak przygotować się do kupna domu od osoby prywatnej i na co zwrócić szczególną uwagę?

Sprawdzenie stanu technicznego domu przed zakupem

Kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości powinno mieć sprawdzenie jej stanu technicznego. Na tej podstawie możliwe będzie też oszacowanie kosztów ewentualnego remontu, gdyby przeprowadzenie takiego okazało się konieczne.

Odstające płytki na ścianie w łazienceWydawać by się mogło, że ocena stanu technicznego domu nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wbrew pozorom łatwo jest przeoczyć istniejące wady i usterki, jeżeli nie posiadamy stosownej wiedzy (w tym znajomości prawa budowlanego i obowiązujących norm budowlanych), a także profesjonalnego sprzętu, jakim jest chociażby kamera termowizyjna. Tym wszystkim dysponują inżynierowie firmy odbiór.pl. Zlecenie ekspertom przeprowadzenia audytu technicznego domu przed jego zakupem jest właściwie jedynym pewnym sposobem na uzyskanie kompleksowej wiedzy odnośnie jego stanu technicznego.

W ramach takiej kontroli budynek sprawdzany jest zarówno pod względem jakości i stanu jego elementów konstrukcyjnych, połaci dachowych i obróbki blacharskiej, jak i pod kątem jego wykończenia (tynków/ścian, podłóg/wylewki, stolarki okiennej i drzwiowej) oraz wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, ogrzewania, wentylacji, telekomunikacji).

Przeprowadzane jest też badanie termowizyjne, dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie usterek, niewidocznych na pierwszy rzut oka, takich jak zawilgocenie ścian lub brak szczelności drzwi i okien. Dodatkowo inspekcja obejmuje też weryfikację spójności zagospodarowania działki oraz kontrolę stanu ogrodzenia i podjazdu. W jej rezultacie otrzymujemy kompletny raport, dotyczący interesującej na nieruchomości, dzięki czemu możemy podjąć w pełni świadomą decyzję odnośnie zakupu lub rezygnacji z niego.

Zakup domu w stanie surowym od osoby prywatnej

Kupno domu w stanie surowym jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim wykończeniu domu i zamieszkaniu w nim. Stan surowy domu charakteryzuje się tym, że posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, okna, jest dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, ale nie jest wykończony w środku. Jeżeli chcemy kupić dom, to oprócz sprawdzenia dotychczasowo wykonanych prac, powinniśmy zweryfikować projekt budynku, sprawdzić pozwolenie na budowę, decyzje o możliwościach przyłączeń mediów, czy też odbiory poszczególnych etapów budowy domu tj. fundamenty.

Audyt techniczny z Odbiór.pl

Inżynierowie firmy odbiór.pl posiadają ogromną (dodatkowo stale aktualizowaną) wiedzę oraz doświadczenie z zakresu kontroli technicznej i odbiorów domów i mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym. Dzięki kompleksowej znajomości wszystkich obowiązujących norm, przepisów i rozporządzeń potrafią zidentyfikować w trakcie kontroli technicznej nieruchomości wszelkie, nawet najdrobniejsze, nieprawidłowości, także dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy profesjonalnego sprzętu. Nie bez znaczenia jest też duża dostępność usługi oraz krótki czas oczekiwania na jej realizację.

Zlecenie przeprowadzenia technicznej inspekcji domu przed jego zakupem, pomimo iż wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych dodatkowych kosztów, powinno być jednym z podstawowych etapów przygotowania się do transakcji kupna nieruchomości.

Oceń artykuł:

Kupno domu od osoby prywatnej | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 72 opinii.