W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto zdecydować się na kupno mieszkania na własny użytek.
Kupno mieszkania to marzenie wielu osób. Jednak zanim możliwe jest wprowadzenie się do własnego "M" i odbiór mieszkania konieczne jest uiszczenie podatków. Jak wyglądają one w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego i wówczas gdy kupuje się nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkalne i gospodarcze?
Kupno nieruchomości na własny rachunek a podatki
Rynek pierwotny różni się od wtórnego, co ma znaczenie dla osób, które decydują się na zakup własnego mieszkania lub lokalu gospodarczego. Na rynku pierwotnym na ogół konieczne jest w takiej sytuacji opłacenie podatku VAT, który wynosi najczęściej 8% - w przypadku mieszkań o powierzchni nie większej niż 150 m2, lub 23% - gdy ma się do czynienia z miejscem postojowym albo mieszkaniem o dużym metrażu. Z kolei kupując mieszkanie na rynku wtórnym, na ogół nie płaci się podatku VAT, natomiast konieczne jest uiszczenie podatku PCC, który stanowi 2% od wartości rynkowej, co w praktyce jest dość sporą kwotą, biorąc pod uwagę cenę samej nieruchomości.
Kupno i sprzedaż nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą lub jako osoba fizyczna
Kwestie podatkowe różnią się także w zależności od tego czy kupuje się nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe, czy też np. na działalność gospodarczą. W sytuacji gdy nabywa się mieszkanie na rynku pierwotnym, przeznaczone na działalność gospodarczą to sprzedając je, należy zapłacić podatek VAT oraz podatek dochodowy.
W przypadku rynku wtórnego płaci się tylko podatek dochodowy, natomiast w obu przypadkach wysokość tego podatku jest naliczona od potencjalnej różnicy między kupnem a sprzedażą. W praktyce oznacza to, że kupując nieruchomość taniej, a sprzedając drożej, konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego, który stanowi różnicę w tej cenie.
Jego wysokość to 17% w przypadku kiedy dochody nie przekraczają 85528 zł. Natomiast powyżej tej kwoty wysokość podatku wynosi 32%.
Kupując mieszkanie, przeznaczone na działalność gospodarczą i sprzedając je, płaci się też podatek PIT w wysokości 19% na rynku pierwotnym oraz wtórnym.