Ekspertyza techniczna dotycząca mieszkania

Mieszkanie ekspertyza techniczna | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym ✓ artykule podpowiadamy, ⭐ w jakim celu wykonujemy ekspertyzę techniczną mieszkania.⭐

W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy wykonywana jest ekspertyza techniczna mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może nieść ze sobą ryzyka, związane między innymi z jego stanem technicznym. Przeprowadzenie jego oceny może też okazać się niezbędne w przypadku zaistnienia sporu odnośnie jakości zrealizowanych w mieszkaniu, na przykład przez wykonawcę robót budowlanych, prac. Czy w takich sytuacjach niezbędne jest sporządzenie ekspertyzy technicznej czy wystarczająca będzie ocena techniczna?

Ekspertyza techniczna mieszkania - charakterystyka

Ekspertyza budowlana często uważana jest za dokument o znacznie większej wadze niż ocena techniczna. Wynika to głównie z faktu, że przygotować ją może jedynie rzeczoznawca budowlany, a sam dokument jest złożony i obszerny. Składa się na niego część opisowa, obliczeniowa, a także dokumentacja rysunkowa i fotograficzna. Do jej przygotowania konieczne jest wykonanie badania technicznego nieruchomości, co pozwala na stwierdzenie istnienia nieprawidłowości w lokalu oraz wskazanie, w jaki sposób powinny one zostać naprawione.

Pęknięcia tynku na kotwieniu okna
Za sporządzenie ekspertyzy zapłacimy przeciętnie około 2 tysięcy złotych. Ponieważ jest to spory wydatek, dobrze jest potwierdzić, czy w naszym przypadku jej przygotowanie będzie uzasadnione.  Może zdarzyć się, że będzie ono konieczne zgodnie z wymogami prawa budowlanego (na przykład gdy mamy do czynienia z naruszeniem konstrukcji budynku). W innym przypadku może się okazać, że ocena techniczna będzie w zupełności wystarczająca.

Kto przygotowuje opinię techniczną

Opinię techniczną sporządza technik lub inżynier budowlany po przeprowadzeniu oględzin mieszkania i sprawdzeniu dokumentacji technicznej lokalu, jeżeli taka jest dostępna. Na tej podstawie przygotowywany jest dokument, który swoją formą w niczym nie ustępuje ekspertyzie technicznej, przy czym jest bardziej od niej zwięzły i bardziej przystępny. Swoją pomocą w tym zakresie służą inżynierowie firmy Odbiór.pl.
Koszt sporządzenia ekspertyzy zamyka się w kilkuset złotych, a więc może być nawet kilkukrotnie niższy w porównaniu z ekspertyzą. Ocena techniczna będzie wystarczająca jako formalne potwierdzenie naszych racji w potencjalnym sporze z drugą stroną umowy. Dobrze jest też pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy na potrzeby sporu sądowego może wbrew pozorom okazać się bezcelowe (a często właśnie w takiej sytuacji jest ona przygotowywana) - sąd najprawdopodobniej zleci jej wykonanie niezależnemu rzeczoznawcy.

Audyt techniczny mieszkania

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, zwłaszcza jeżeli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym, może oszczędzić nam wielu problemów w przyszłości. W tej sprawie warto, zwrócić się do inżynierów z firmy Odbiór.pl. Z ich pomocą sprawdzimy szczegółowo stan techniczny mieszkania z uwzględnieniem wszystkich instalacji, stanu okien i drzwi, ścian i podłóg, poziomów, pionów i kątów, a także przynależności i metrażu.


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.
Potrzebujesz odbioru technicznego? ZAREZERWUJ ODBIÓR!

JESTEŚMY CERTYFIKOWANI PRZEZ:

inzynier odbior mieszkania w warszawie

inzynier odbior mieszkania w warszawie


O odbiorach mieszkań i domów

Usługi odbioru mieszkań i domów - dowiedz się więcej

odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór domu

W ramach odbioru domu sprawdzamy m.in. także poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Termowizja

Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir.

ZAREZERWUJ ODBIÓR

Znamy normy i przepisy

Sprawdzamy zgodność mieszkania z licznymi normami

PN-ISO 9836:2015
Norma budowlana
Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
PN-B-10110:2005
Norma budowlana
Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady i wymagania techniczne.
PN-EN ISO 8501-1
Norma budowlana
Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stropy.
PN-70/B-10101
Norma budowlana
Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-75/B-10121
Norma budowlana
Okładziny z płytek ceramicznych.
PN-B-11206:1996
Norma budowlana
Materiały kamienne. Elementy kamienne. Podokienniki wewnętrzne
PN-EN 1279-1:2018-08
Norma budowlana
Szkło w budownictwie, szyby zespolone. Wymagania ogólne i jakość wizualna.
PN-88/B-10085
Norma budowlana
Stolarka budowlana. Okna i drzwi.