W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy wykonywana jest ekspertyza techniczna mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może nieść ze sobą ryzyka, związane między innymi z jego stanem technicznym. Przeprowadzenie jego oceny może też okazać się niezbędne w przypadku zaistnienia sporu odnośnie jakości zrealizowanych w mieszkaniu, na przykład przez wykonawcę robót budowlanych, prac. Czy w takich sytuacjach niezbędne jest sporządzenie ekspertyzy technicznej czy wystarczająca będzie ocena techniczna?

Ekspertyza techniczna mieszkania - charakterystyka

Ekspertyza budowlana często uważana jest za dokument o znacznie większej wadze niż ocena techniczna. Wynika to głównie z faktu, że przygotować ją może jedynie rzeczoznawca budowlany, a sam dokument jest złożony i obszerny. Składa się na niego część opisowa, obliczeniowa, a także dokumentacja rysunkowa i fotograficzna. Do jej przygotowania konieczne jest wykonanie badania technicznego nieruchomości, co pozwala na stwierdzenie istnienia nieprawidłowości w lokalu oraz wskazanie, w jaki sposób powinny one zostać naprawione.

Pęknięcia tynku na kotwieniu oknaZa sporządzenie ekspertyzy zapłacimy przeciętnie około 2 tysięcy złotych. Ponieważ jest to spory wydatek, dobrze jest potwierdzić, czy w naszym przypadku jej przygotowanie będzie uzasadnione.  Może zdarzyć się, że będzie ono konieczne zgodnie z wymogami prawa budowlanego (na przykład gdy mamy do czynienia z naruszeniem konstrukcji budynku). W innym przypadku może się okazać, że ocena techniczna będzie w zupełności wystarczająca.

Kto przygotowuje opinię techniczną

Opinię techniczną sporządza technik lub inżynier budowlany po przeprowadzeniu oględzin mieszkania i sprawdzeniu dokumentacji technicznej lokalu, jeżeli taka jest dostępna. Na tej podstawie przygotowywany jest dokument, który swoją formą w niczym nie ustępuje ekspertyzie technicznej, przy czym jest bardziej od niej zwięzły i bardziej przystępny. Swoją pomocą w tym zakresie służą inżynierowie firmy Odbiór.pl.
Koszt sporządzenia ekspertyzy zamyka się w kilkuset złotych, a więc może być nawet kilkukrotnie niższy w porównaniu z ekspertyzą. Ocena techniczna będzie wystarczająca jako formalne potwierdzenie naszych racji w potencjalnym sporze z drugą stroną umowy. Dobrze jest też pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy na potrzeby sporu sądowego może wbrew pozorom okazać się bezcelowe (a często właśnie w takiej sytuacji jest ona przygotowywana) - sąd najprawdopodobniej zleci jej wykonanie niezależnemu rzeczoznawcy.

Audyt techniczny mieszkania

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, zwłaszcza jeżeli zakupu dokonujemy na rynku wtórnym, może oszczędzić nam wielu problemów w przyszłości. W tej sprawie warto, zwrócić się do inżynierów z firmy Odbiór.pl. Z ich pomocą sprawdzimy szczegółowo stan techniczny mieszkania z uwzględnieniem wszystkich instalacji, stanu okien i drzwi, ścian i podłóg, poziomów, pionów i kątów, a także przynależności i metrażu.

Oceń artykuł:

Mieszkanie ekspertyza techniczna | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 114 opinii.