W niniejszym artykule znajdują się informacje na temat kupna mieszkania od dewelopera na raty.

Zdecydowana większość inwestycji deweloperskich kupowana jest przez nabywców korzystających z kredytów. Nie jest to problem, gdyż najczęściej mieszkania deweloperskie realizowane są etapami, a które płaci nabywca.

Co zmieniła ustawa deweloperska

Ustawa deweloperska zmieniła kwestie związane z finansowaniem inwestycji deweloperskich wprowadzając rachunki powiernicze, które zabezpieczają środki nabywców. Pieniądze najczęściej wypłacane są deweloperowi dopiero wtedy, gdy zrealizuje kolejny etap inwestycji. Rachunek powierniczy wypłaca środki ratami, po każdorazowej dyspozycji uruchomienia. Jest to rachunek powierniczy otwarty, który stosowany jest zdecydowanie częściej niż zamknięty. Rachunek powierniczy zamknięty jest stosowany wtedy, gdy środki zostają wypłacone jednorazowo, dopiero po zrealizowaniu inwestycji deweloperskiej i przekazaniu własności lokalu kupującemu, najczęściej w momencie, w którym bank otrzyma odpis właściwego aktu notarialnego. 

Najważniejszą różnicą jest to, że środki, które zostają wpłacone przed realizacją inwestycji nie znajdują się bezpośrednio na koncie dewelopera, który dawniej mógł z nich korzystać przed oddaniem inwestycji. 

Mieszkanie na raty od dewelopera

W związku z tym, że deweloper i tak nie ma bezpośredniego dostępu do środków, najczęściej nabywca wpłaca je zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, transzami doprecyzowanymi w umowie deweloperskiej. Terminy płatności zwykle są powiązane z harmonogramem realizacji deweloperskiej, by inwestor miał poczucie, że faktycznie płaci za zrealizowaną część inwestycji.

Coraz powszechniej przyjmuje się stosowanie harmonogramu 10/90, co oznacza, że na początku, czyli w momencie podpisywania umowy deweloperskiej nabywca musi zapłacić 10% wartości ceny wybranego przez siebie mieszkania, zaś kolejne 90% wpłaca dopiero w momencie, gdy inwestycja została zrealizowania. Jest to bezpieczne dla nabywcy, ponieważ wszelkiego rodzaju perturbacje ze strony dewelopera opóźniają wpłatę środków, które znajdują się cały czas po stronie nabywcy.

Kupno mieszkania na raty bezpośrednio od właściciela

Jeżeli nie chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego, to możemy podpisać umowę ze sprzedającym w formie aktu notarialnego, która będzie dokładnie określała warunki spłaty zobowiązania kupującego. To znaczy, że  kupujący zobowiąże się do zapłaty za mieszkanie w zwaloryzowanych ratach. Ta forma zapłaty za mieszkanie najczęściej wybierana jest przez deweloperów, choć często wiąże się ona  z tym, że musimy zapłacić na początku część ceny mieszkania gotówką, a reszta rozłożona zostanie na raty.

Oceń artykuł:

Mieszkanie na raty od dewelopera | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 92 opinii.