W niniejszym artykule przekazujemy informacje dotyczące negocjacji ceny domu.

Chcąc kupić dom, niezależnie od tego, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny, możemy spróbować wynegocjować cenę, która będzie niższa od ceny startowej. Jak to zrobić skutecznie?

Negocjacja ceny na rynku pierwotnym

Jeśli zamierzamy w profesjonalny sposób spróbować zbić cenę, musimy mieć skuteczne argumenty. Tym bardziej, że deweloper nie jest skory do tego, żeby cenę obniżyć. Zazwyczaj robi to, gdy mieszkanie od dłuższego czasu nie może znaleźć swojego nabywcy. 

Warto w zbudowanym już mieszkaniu przeprowadzić odbiór, by ocenić jego standard deweloperski, można wynegocjować niższą cenę za mieszkanie, które ma mniej światła, gorszą lokalizację, nieprzygotowaną jeszcze infrastrukturę. Warto bowiem pamiętać, że każda cena jest z założenia nieco wyższa od tej, którą deweloper chciałby osiągnąć. 

Jeśli zaś negocjujemy cenę mieszkania, które jeszcze nie zostało zrealizowane, warto pomyśleć o negocjacji zapisów w umowie, na których nam będzie zależało. Deweloper często przystaje na takie propozycje. Można zapytać o wydłużenie harmonogramu płatności za dom, czy ewentualnych bezpłatnych przeróbkach.

Negocjacje ceny na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym zazwyczaj sprzedający podaje cenę nawet o 5-10% wyższą, by mieć pole do negocjacji. Jeśli chcemy spróbować zbić cenę, warto przeprowadzić inspekcję, która pozwoli przedstawić rzeczowe argumenty związane z wadami technicznymi budynku lub instalacji. Wydatki na poniesiony w późniejszym czasie remont najczęściej trafiają do sprzedającego, gdy sam ma świadomość, że jego nieruchomość nie jest bez wad. Z taką analizą zazwyczaj sprzedający nie negocjuje.

Warto dowiedzieć się, jakie są powody sprzedaży, często dzięki temu dowiemy się, czy sprzedającemu zależy bardziej na czasie, na gotówce, a może na innym aspekcie, który jesteśmy w stanie zrealizować. W takich sytuacjach należy pamiętać, że domy na rynku wtórnym mają swoje historie, jeśli nam zależy na kupnie takiego domu, to warto je poznać. 

Oceń artykuł:

Negocjacja ceny domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 4.5/5 na podstawie 8 opinii.