Uciekające z mieszkania ciepło to zwykle duży problem, który wpływa na stan Twojego portfela. Czym są mostki cieplne i jak sobie z nimi poradzić? 

Punktowe mostki termiczne

Mostki cieplne (termiczne) to miejsca w budynku o zwiększonym przewodzeniu ciepła. Oznacza to więc, że  właśnie stamtąd najwięcej ciepła może uciekać. Straty ciepła w lokalu powstają zwykle w newralgicznych miejscach, gdzie łączą się dwie płaszczyzny czy materiały budowlane. Jest to wynikiem faktu, że połączenia są robione w sposób ciągły, a to często generuje problemy z nadmierną stratą ciepła w późniejszym czasie. Warto wspomnieć także, że często błędy wykonawców mają ogromny wpływ na powstawanie mostków termicznych. Np. jeśli wieniec zostanie połączony z dachem bez żadnego zabezpieczenia, możesz mieć pewność, że doświadczysz dużych strat ciepła w tamtej okolicy. Poprawna izolacja pozwala wyeliminować problem powstawania mostków termicznych. Jednak nie zawsze uda się dobrze zabezpieczyć przestrzenie.

Mostki termiczne norma

Wiele osób nie jest w stanie rozumieć, dlaczego dokładne sprawdzenie nieruchomości pod kątem powstawania mostków cieplnych jest tak istotne. Wyobraź sobie więc, że nierzadko zdarza się, że mostki termiczne generują nawet 150-200% energii więcej, niż gdyby ich nie było! Np. balkon o długości 3 metrów, który jest nieodpowiednio przygotowany, może generować stratę ciepła taką samą jak wszystkie inne ściany budynku. To ogromny problem, który nie tylko sprawi, że będziesz odczuwał dyskomfort w postaci zimna, ale też znacząco uszczupli zawartość Twojego portfela! Co więcej, występowanie mostków termicznych może doprowadzić do pojawienia się pleśni, wilgoci czy zagrzybienia.

Jak się liczy mostki cieplne?

Niestety nie istnieją żadne normy, które mówiłyby o tym, na jaką skalę mostki termiczne są akceptowalne, a na jaką nie. To czy mostki cieplne występują w danym miejscu czy nie, można sprawdzić poprzez ocenę temperatury. Jeżeli w danym miejscu temperatura spada poniżej punktu rosy, to znak, że właśnie w tym miejscu jest mostek cieplny. Temperatura rosy to taka temperatura, przy której występuje skraplanie pary wodnej na obiekcie. 

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z oceną, czy w Twojej nieruchomości występują miejsca, w których dochodzi do dużych strat ciepła? Skontaktuj się z naszą firmą, a nasi specjaliści wykonają profesjonalny audyt, a następnie przygotują raport z zaznaczeniem wszystkim mostków termicznych w lokalu.

Oceń artykuł:

Jakie są normy mostków termicznych i cieplnych w budynkach?
Średnia 5/5 na podstawie 51 opinii.