W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wykonywać pomiar wilgotności ścian oraz jakie są normy wilgotności.
Z tego artykułu dowiesz się
Pomiar wilgotności ścian
Pomiar wilgotności ścian w mieszkaniu jest bardzo ważnym elementem budowy nieruchomości, czy też jej wykończenia, którego nie można pominąć. Sprawdzenie wilgotności ścian wykonywane jest przez specjalistów, którzy znają odpowiednie normy oraz wiedzą, jak wykonać badanie wilgotności. Najczęściej badanie wykonywane jest metodą karbidową, czyli poprzez pobranie próbek najczęściej od 6 do 10 z murów. Możemy również sprawdzić punktowo tynk za pomocą wilgotnościomierza.
Przedstawiamy poniżej umowne zakresy procentowe występowania zawilgocenia w ścianach:
- 3% - wówczas ściany uznaje się za suche,
- 5% - ściany lekko zawilgocone,
- 8% - ściany zawilgocone,
- do 12% - ściany silnie zawilgocone,
- powyżej 12% - ściany mokre.
Te zakresy będą różniły się w zależności od rodzaju podłoża, a wyróżniamy:
- podłoże ceramiczne i ceramiczne z ceramiki zwykłej, z ceramiki poryzowanej,
- podłoże silikatowe,
- podłoże z betonów lekkich kruszywowych,
- podłoże z autoklawizowanego betonu komórkowego,
- podłoże z betonu zwykłego,
- podłoże gipsowe.
Osuszanie ścian
Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, że sprawdzone przez nas ściany, będą przekraczały dopuszczalne normy wilgotności, będziemy musieli przejść do osuszania tych ścian w sposób mechaniczny. Pozostawienie ścian do samodzielnego wysuszenia może trwać bardzo długo, a zapewne zależy nam, aby jak najszybciej kontynuować prace np. wykończeniowe.
Takie osuszanie możemy przeprowadzić za pomocą nagrzewnic, które będą wyciągać wilgoć z zawilgoconych ścian i tutaj ten czas ogrzewania będzie znacznie krótszy, bo tylko ok. 10 lub 20 dni.
Zawsze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac na tynkach musimy zbadać te powierzchnie, aby nie przysporzyć sobie wielu problemów. Pozostawienie zawilgoconych ścian, będzie miało wpływ nie tylko na samą powierzchnię mieszkania/ domu, ale również na zdrowie, gdyż zawilgocone ściany są miejscem, w którym najczęściej rozwija się grzyb, pleśń, która jest bardzo groźna dla zdrowia ludzi.
Najczęstsze pytania
Najczęściej do badania wilgotności stosuje się profesjonalny sprzęt - wilgotnościomierz, ale można też zastosować metodę karbidową.
Oglądając tynk warto zwrócić uwagę na bąble, spękania, żółto-szare zacieki, a także wszelkiego rodzaju nierówności i miejsca, w których tynk się rozwarstwia - wszystkie te nieprawidłowości mogą świadczyć o zawilgoceniu.
W trakcie odbioru technicznego warto wpisać wszystkie te nieprawidłowości do protokołu odbioru, by to deweloper zajął się ewentualnymi poprawkami i osuszaniem.
Jeśli zależy nam na tym, by jak najszybciej wykończyć mieszkanie warto podjąć się osuszaniu mechanicznemu, czyli zastosowaniu nagrzewnic.
W zależności od stopnia zawilgocenia i metrażu, skuteczne osuszanie mieszkania może trwać od 10 do 20 dni.