W poniższym artykule wyjaśniamy, co sprawdzić przed kupnem domu.

Kupno mieszkania czy domu jednorodzinnego – niezależnie czy z rynku wtórnego, czy od dewelopera – to poważna sprawa, której towarzyszą decyzje, mogące zaważyć na sporym okresie życia naszego i naszych bliskich. Warto więc przemyśleć kilka spraw i ułożyć sobie swoistą „mapę drogową”, która poprowadzi nas w niuansach przeglądania ofert, wyboru tej jedynej – optymalnej, aż po kupno mieszkania i rzecz jasna jego techniczny odbiór.

Co sprawdzić by kupno domu/mieszkania nie okazało się rozczarowaniem?

Jeśli kupno mieszkania znalazło się na czele listy naszych życiowych priorytetów, oznacza to, że bardzo poważnie myślimy albo o opuszczeniu dotychczasowego lokum, albo o wyprowadzce z mieszkania wynajmowanego. Musimy więc zadać sobie kilka ważnych pytań, które pomogą nam osiągnąć etap finalny, czyli odbiór mieszkania. Wśród nich trzeba koniecznie wymienić:

- Czy jesteśmy w stanie podołać zakupowi pod względem finansowym? - oznacza to sprawdzenie naszej zdolności kredytowej i poszukiwanie optymalnego źródła finansowania, np. poprzez kredyt hipoteczny.

- Jaka jest wielkość naszego budżetu? Dodatkową kwestią wartą ustalenia, zanim nastąpi kupno mieszkania, będzie tu określenie rozpiętości, wewnątrz której będziemy w stanie manewrować np. negocjacji na rynku wtórnym.

- Jakiego rodzaju obciążeń cyklicznych możemy się spodziewać, kupując mieszkanie lub dom?  - w pierwszym rzędzie chodzi nam tu np. o czynsz jaki winni będziemy spółdzielni, jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego lub wymiar opłat eksploatacyjnych, jeśli mieszkanie znajduje się w obrębie wspólnoty lokatorskiej.

- Czy porównaliśmy podobne nieruchomości w różnych lokalizacjach w tej samej aglomeracji miejskiej? -  stwierdźmy, jakie plusy i minusy wnoszą dane domy w poszczególnych dzielnicach: bliskość infrastruktury komunikacyjnej, zaplecze kulturalne i rozrywkowe, dostępność punktów handlowych, itp.

- W jakim stanie jest każda instalacja i infrastruktura techniczna danego domu lub mieszkania? Pomocny w tym względzie będzie (zwłaszcza jeśli chodzi o odbiór mieszkania) pełnomocnik i jednocześnie fachowiec z dziedziny inżynierii budowlanej.

- Kto będzie naszym przyszłym sąsiadem? To rzecz jasna, sprawa dosyć delikatna, bowiem wkraczamy tu na teren subtelności kwestii prywatnych, niemniej jednak mamy prawo wiedzieć, z kim będziemy dzielić przestrzeń wspólną wokół posesji lub na klatkach schodowych. Warto więc porozmawiać z przyszłymi sąsiadami.

- Jaki jest stan prawny nieruchomości? Dokonajmy rekonesansu, na płaszczyźnie: czy dom posiada księgę wieczystą (i czy ma ona wpisane roszczenia!), jakie jest zarząd nad mieszkaniem (wspólnota, spółdzielnia) i czy poprzedni właściciel na pewno miał własność pełną.

Kupno mieszkania pod inwestycję także wymaga researchu

Kupno mieszkania lub domu pod przyszłą inwestycję, np. wynajem wakacyjny, także musimy sporządzić swoisty biznesplan. Sprawdźmy, czy dana dzielnica to lokalizacja na pewno opłacalna. Czy pod domem lub blokiem z naszym mieszkaniem na pewno są miejsca parkingowe dla przyszłego najemcy. Czy będziemy musieli inwestować w lokal, zanim zacznie na siebie zarabiać?  Sprawdźmy na rynku nieruchomości, jak bardzo chodliwe są mieszkania lub domy w tej okolicy, być może da nam to zabezpieczenie (czyli szybką sprzedaż), jeśli jednak bylibyśmy zmuszeni się pozbyć nieruchomości.

Oceń artykuł:

O co pytać przy kupnie domu? | 886 070 575
Średnia 4.9/5 na podstawie 67 opinii.