W poniższym artykule wyjaśniamy, co warto ocenić przed kupnem domu.

Chcesz kupić dom? Musisz mieć świadomość, że staniesz przed szeregiem trudnych decyzji, od których zależeć będzie Twój komfort zamieszkiwania wybranej nieruchomości. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który pomoże Ci dokładnie sprawdzić budynek, zanim ostatecznie zdecydujesz się dobić targu z właścicielem.

Ocena nieruchomości przed zakupem

Na początek, dokładnie przestudiuj księgę wieczystą. To w niej zapisane są zarówno te podstawowe informacje dotyczące nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia czy dane właściciela, jak i te znaczniej bardziej problematyczne kwestie, np. ewentualne zadłużenie czy umowa dożywocia ciążąca na budynku. Rozmawiając z osobą, która chce sprzedać Ci nieruchomość, pamiętaj także, że musisz koniecznie poprosić ją o potwierdzenie tożsamości. Niestety coraz częściej zdarza się, że osoby nieuprawnione do sprzedaży próbują oszukać kupujących poprzez pobranie zaliczki, a nawet całej kwoty. Później znikają, a Ty zostajesz bez nieruchomości i bez pieniędzy. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek dalsze kroki, sprawdź też zaświadczenie o zameldowaniu oraz umowę sprzedaży.

Zacieki na elewacji

Inspekcja domu przed kupnem

Nie masz żadnych obiekcji co do stanu prawnego domu? Możesz rozpocząć audyt techniczny. Musisz oczywiście sprawdzić, czy nieruchomość jest dla Ciebie odpowiednia pod kątem ilości i układu pomieszczeń, ilości kondygnacji czy koloru elewacji, jednak nie są to sprawy najistotniejsze. W pierwszej kolejności skup się na kwestiach, które mogą skutecznie zaburzyć Twój spokój już na początku mieszkania w konkretnym budynku. Na początek oceń, w jakim stanie jest instalacja gazowa, wentylacyjna, wodnokanalizacyjna oraz elektryczna. Pamiętaj, że chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników, więc to aspekt, którego nie można pominąć! Oprócz tego rozejrzyj się czy nie zauważasz śladów po robactwie, wilgoci, zalaniu czy zagrzybieniu. Istotne jest również to, w jakiej kondycji jest podłoga, ściany, okna oraz drzwi. Jeśli chodzi o zewnętrzną część budynku, musisz mieć pewność co do stanu dachu, komina oraz systemu odprowadzania wody. Zwróć też uwagę na elewację. Jeśli widzisz pęknięcia czy ślady po zalaniu, musisz dowiedzieć się. co jest ich przyczyną, ponieważ może być to oznaka poważnych wad konstrukcyjnych.
Nie chcesz samodzielnie podejmować decyzji o zakupie domu? Skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy profesjonalny audyt dotyczący nieruchomości, którą masz na oku. Nasi eksperci zajrzą w każdy kąt i wydadzą ocenę, która pomoże Ci dokonać wyboru.

Oceń artykuł:

Ocena domu przed kupnem | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 24 opinii.