W poniższym artykule wyjaśniamy, jak możemy sprawdzić instalacje podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu.

Odbiór instalacji

Odbiór instalacji to jeden z najbardziej kluczowych etapów podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu. Nieprawidłowe działanie wszelkich instalacji może być zagrożeniem dla zdrowia i życia, ale i naszego portfela.
Jak powinniśmy rozpocząć weryfikację instalacji? Po pierwsze musimy sprawdzić standard wykończenia mieszkania przez dewelopera, z którego odczytamy, jakie między innymi materiały będą wykorzystywane do montażu instalacji. Te materiały i to, co znajduje się w standardzie, jest niezwykle potrzebne do dalszej pracy, aby wiedzieć, czy konkretne instalacje mają szansę być bezpiecznymi i trwałymi. Niestety podczas odbioru mieszkania czy domu nie będziemy w stanie sprawdzić dokładnie wszystkich instalacji, ale to, co będziemy mogli zweryfikować, opisane zostanie w dalszej części artykułu.
Deweloper udostępnia nam lokal mieszkalny lub dom, po zakończeniu prac budowlanych. Dom lub mieszkanie powinny znaleźć się w stanie ostatecznym, finalnym oraz powinny być wykonane zgodne z założeniami umowy deweloperskiej i projektu.

Przewód wystający z lica ścianyPodczas odbioru technicznego weryfikujemy stan techniczny nieruchomości. Taki odbiór powinien zostać przeprowadzony bardzo precyzyjnie, sprawdzając wszelkie normy, dlatego pewniejszym rozwiązaniem, jeżeli nie jesteśmy zaznajomieni z tym, jak prawidłowo odebrać nieruchomość, powinniśmy skorzystać z pomocy firmy zajmującej się kompleksowym odbiorem technicznym. Specjaliści z Odbiór pl., dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, wiedzą co powinno zostać dokładnie sprawdzane podczas odbioru.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej

Zacznijmy od sprawdzenia instalacji elektrycznej. Ta instalacja jest jednym  z najważniejszych punktów spośród wszystkich w mieszkaniu czy domu. Musimy sprawdzić jej rozmieszczenie, czy została zagospodarowana zgodnie z projektem,  jaki mieliśmy do wglądu od dewelopera. Sprawdźmy skrzynkę mieszkaniową, która zawiera wszystkie bezpieczniki należące do instalacji elektrycznej, w której to każdy obwód powinien zostać dokładnie opisany. Niestety często podczas odbiorów mieszkań czy domów ten prąd jeszcze nie jest doprowadzony do gniazdek, dlatego nasze zweryfikowanie poprawności działania tej instalacji będzie uniemożliwione. Sprawdźmy także, na jakich wysokościach została umieszczona instalacja elektryczna, co może być potrzebne w przypadku montażu gniazdek. W przypadku instalacji elektrycznej powinniśmy również sprawdzić, czy przewody są ochronione przed zwarciem, czy posiadają ochrony przeciwporażeniowej. Bardziej szczegółowym sprawdzeniem instalacji elektrycznej zajmuje się uprawniony elektryk, który z dokładnego sprawdzenia instalacji sporządza protokół.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Kolejna instalacja, która powinna zostać przez nas sprawdzona to instalacja wodno-kanalizacyjna. W tym przypadku również nie możemy zbyt wielu rzeczy się dowiedzieć, ponieważ miejsce, w którym znajduje się instalacja wodno-kanalizacyjna podczas odbioru technicznego nie jest jeszcze wykończone, to znaczy nie ma podłączonej wody oraz nie ma zamontowanych sanitariatów. Natomiast to, co możemy sprawdzić to na pewno to, w jaki sposób wyprowadzony jest pion instalacji wodnej kanalizacyjnej, czy kanalizacja została wprowadzona zgodnie z planem, czy zostało wszystko dobrze podłączone oraz, czy zachowano odpowiednie odległości od instalacji elektrycznej.

Instalacja teletechniczna

Następna instalacja, która będzie oczekiwać na sprawdzenie, to instalacja teletechniczna, która decyduje o prawidłowym podłączeniu internetowym czy telefonicznym. Instalację możemy sprawdzić pod kątem tego, czy zostały doprowadzone do mieszkania wszystkie odpowiednie kable oraz sprawdzić, czy w mieszkaniu w domu znajduje się skrzynka telekomunikacyjna.

Instalacja gazowa - czy możemy sprawdzić?

Kolejna bardzo ważna instalacja, to instalacja gazowa, której nieprawidłowości mogą bezpośrednio wpływać na zagrożenie życia ludzkiego w przypadku nieszczelności. Żeby móc odebrać instalację gazową, taka instalacja musi przejść na początku próbę szczelności. Po takim badaniu specjalista również sporządza protokół, a szczelność instalacji gazowej musi być co jakiś czas zweryfikowana. Niestety do sprawdzenia dokładnego takiej instalacji wymagana jest kontrola specjalistów, którzy przy użyciu odpowiednich urządzeń zweryfikują dokładnie i bezpiecznie taką instalację. Natomiast to, co to my możemy sprawdzić to, jak instalacja jest poprowadzona, to znaczy może być wyprowadzona natynkowo lub podtynkowo.

Instalacja wentylacyjna

Ostatnią instalację, jaką sprawdzamy w mieszkaniu lub domu to instalacja wentylacyjna. Mamy różne rodzaje wentylacji: grawitacyjna, mechaniczna, rekuperacyjna. Podczas odbioru technicznego mamy możliwość sprawdzenia nawiewników wentylacji grawitacyjnej oraz kratek wywiewnych w przypadku wentylacji mechanicznej. Natomiast nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia wentylacji rekuperacyjnej.

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Odbiór.pl:  886 070 575, aby umówić się na odbiór techniczny mieszkania lub domu.

Oceń artykuł:

Odbiór instalacji przy odbiorze mieszkania lub domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 76 opinii.