W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zweryfikować instalacje podczas odbioru mieszkania.
Na początku naszej drogi z kupnem nieruchomości na rynku pierwotnym powinniśmy zorientować się w zapisach umowy deweloperskiej, jaki będzie obowiązywał standard wykończenia oraz z jakich materiałów deweloper będzie korzystał w przypadku wszelkich instalacji. Zwróćmy na to szczególnie uwagę, ponieważ najważniejsza w przypadku takich instalacji jest ich jakość oraz trwałość, aby życie w mieszkaniu było bezpieczne i komfortowe.
Podczas odbioru technicznego, czyli po zakończeniu wszelkich prac dewelopera, możemy sprawdzić instalacje w mieszkaniu oraz jego cały stan techniczny. Do takiego sprawdzania instalacji warto zabrać ze sobą specjalistów, którzy dzięki odpowiednim urządzeniom, będą mogli w precyzyjny i szybki sposób sprawdzić poprawność działania takich instalacji.Istotną kwestią jest również sprawdzenie rozprowadzenia instalacji, w jaki sposób one przebiegają, czy deweloper zajmuje się rozprowadzeniem całościowym, czy będziemy musieli samemu dalej je rozprowadzać.
Nasza firma Odbiory Mieszkań. info zajmuje się również sprawdzeniem mieszkań na rynku wtórnym i tam również możemy zweryfikować instalacje podczas audytu technicznego. Na pewno to sprawdzenie będzie bardziej możliwe, ponieważ wszystkie instalacje będą już podłączone, nie to, co na rynku pierwotnym.
Sprawdzenie instalacji elektrycznej
Pierwsze i najważniejsze co musimy sprawdzić to instalacja elektryczna. Instalacja ta jest jedną z kluczowych instalacji w mieszkaniu. Musimy zweryfikować jej rozmieszczenie, sprawdzić ilość punktów, czy została usytuowana zgodnie z projektem oraz rzutem instalacji. Możemy sprawdzić również jej wysokość umieszczenia, co jest bardzo ważne w przypadku umieszczenia gniazd nablatowych np. w kuchni. To, co możemy jeszcze sprawdzić to skrzynka mieszkaniowa, w której znajdują się wszystkie bezpieczniki instalacji elektrycznej. Taka skrzynka powinna być ogólnodostępna i powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby dzieci nie miały do niej dostępu, ale żeby dorosły mógł na spokojnie do niej dosięgnąć. Każdy obwód instalacji elektrycznej powinien być dobrze opisany, aby później nie mieć problemu z zamontowaniem gniazd i aby nie musieć domyślać się, które gniazdo będzie należało do którego obwodu.
Podczas odbioru technicznego możemy w przypadku instalacji elektrycznej sprawdzić również jej napięcie, jeżeli jest to możliwe, gdyż w większości przypadków na rynku pierwotnym ten prąd nie jest jeszcze doprowadzany do gniazdek.
Weryfikacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Następną instalację, jaką musimy sprawdzić to instalacja wodno-kanalizacyjna i tutaj również jej możliwość sprawdzenia jest mocno ograniczona jak w przypadku instalacji elektrycznej. Pomimo tego, że mamy dostęp do wody, to jednak te sanitariaty jeszcze nie są na swoim miejscu lub nie ma ich w ogóle, gdyż są montowane dopiero podczas wykańczania samodzielnego przez nabywcę mieszkania. To, co możemy sprawdzić, to na pewno wyprowadzenie pionów instalacji wodnej i kanalizacyjnej, czy wykonana jest zgodnie z planem, co znaczy, że możemy sprawdzić rury wodne, miejsca podłączenia baterii.
Instalacja teletechniczna
Kolejną instalację, jaką powinniśmy sprawdzić w mieszkaniu to instalacja teletechniczna. Sprawdzamy, czy do mieszkania zostały doprowadzone kable, które umożliwiają podłączenie telefoniczne oraz połączenia internetowe. Możemy również sprawdzić, czy w mieszkaniu jest skrzynka telekomunikacyjna oraz ilość jej przewodów.
Instalacja wentylacyjna
Kolejną instalacją jest instalacja wentylacyjna - również bardzo ważna instalacja w mieszkaniu. Musimy sprawdzić obecność nawiewników w przypadku wentylacji grawitacyjnej, które regulują nam np. temperaturę w pomieszczeniu, jego wilgotność. Nieprawidłowe działanie nawiewników może skutkować nadmiernym przepływem powietrza z zewnątrz do środka mieszkania.
Oprócz wentylacji grawitacyjnej możemy mieć również wentylację mechaniczną i tutaj musimy sprawdzić, czy zamontowane są również kratki wywiewne. Natomiast w przypadku wentylacji rekuperacyjnej, możliwość jej sprawdzenia podczas odbioru jest ograniczona.
Instalacja gazowa
Ostatnia instalacja, jaką sprawdzamy, to instalacja gazowa, niezwykle ważna instalacja w mieszkaniu, której nieszczelność może zagrażać bezpieczeństwu domowników. Instalacja gazowa może być poprowadzona natynkowo lub podtynkowo, choć zalecany jest montaż na wierzchu ściany.
Niestety instalację gazową możemy sprawdzić tylko w ograniczony sposób, to znaczy zweryfikować przyłącze gazowe i na tym kończy się możliwość jej samodzielnego sprawdzenia, ponieważ wymaga ona szeregu pozwoleń oraz licznych kontroli osób specjalizujących się w sprawdzaniu tego typu instalacji.
Jeżeli nie chcesz samemu weryfikować mieszkania, podczas odbioru technicznego zachęcamy do kontaktu z nami w celu umówienia się wizytę inżyniera.