W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór mieszkania lub domu z wadami.

Odbiór mieszkania z wadami

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda odbiór mieszkania lub domu z wadami, to w tym artykule poznasz odpowiedź.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań w przypadku odbioru mieszkania lub domu z wadami jest to, czy musimy podpisywać protokół odbioru. Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ  zawsze powinniśmy podpisać protokół, gdyż jest to udokumentowanie, że ten odbiór się odbył i że deweloper udostępnił nam mieszkanie do jego sprawdzenia. Odbiór mieszkania to moment zakończenia prac budowlanych przez firmę, którą wynajmuje deweloper, a deweloper informuje nas, że może odbyć się taki odbiór techniczny. My musimy stawić się na nim osobiście lub wysłać pełnomocnika, który sporządzi taki protokół odbioru. Protokół jest bardzo ważnym dokumentem, na  którym musimy zawrzeć wszelkie nieprawidłowości, jakie zostały przez nas wykryte. Jeżeli jakichś elementów tam nie umieścimy, to później może być problem z ich naprawieniem, ponieważ deweloper uzna, że po oddaniu kluczy, to my za te usterki odpowiadamy.

Pęknięta wylewkaProtokół musi podpisać zarówno nabywca, jak i deweloper, a  po podpisaniu takie protokołu deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do tego i ustaleniu, czy zgadza się na naprawę wykrytych wad i usterek, a  jeżeli się nie zgodzi, to musi to bardzo dobrze uzasadnić. Natomiast, gdy deweloper wyraża zgodę na naprawę, to musi je w ciągu 30 dni usunąć lub naprawić.
Odbiór domu lub mieszkania jest niezwykle ważnym momentem, gdyż pomimo tego, że później również możemy domagać się naprawy usterek, to deweloper będzie miałam nieco większe pole, aby nie uznać tych wad.

Umowa przenosząca własność a usterki w mieszkaniu

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, że jeżeli odnaleźliśmy wady usterki w mieszkaniu lub domu, to czy możemy nie podpisywać umowy przenoszącej własność? W tym przypadku również odpowiedź będzie przecząca. Zawsze powinniśmy taką umowę podpisać, gdyż zapewne w umowie deweloperskiej będą informacje dotyczące tego, że jeżeli umowy nie podpiszemy w konkretnym terminie, to zostaną na nas nałożone jakieś kary umowne. Dlatego, jeżeli chcielibyśmy mimo wszystko nie podpisywać takiej umowy, to musimy sprawdzić informacje umowie deweloperskiej, czy będzie to na pewno opłacalne.

Oceń artykuł:

Odbiór mieszkania lub domu z wadami | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.