W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega odbiór techniczny domu.

Odbiór domu od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania jest często wybieranym sposobem na zapewnienie sobie własnych czterech kątów. Mieszkanie w budownictwie zbiorowym to jednak nie jedyna opcja. Kupno działki i wybudowanie na niej własnego domu też jest rozwiązaniem, choć najczęściej o wiele bardziej kosztownym. Ciekawą propozycją jest zakup domu od dewelopera. Kiedy nieruchomość jest już skończona, można ją odebrać.

Na czym polega odbiór techniczny domu?

Odbiór techniczny jest czynnością, której celem jest ustalenie, czy dana nieruchomość została wybudowana zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy i czy nie ma żadnych wad. Uczestniczą w niej zarówno przedstawiciele dewelopera, jak i kupujący. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli jakieś wady zostaną wykryte, to deweloper będzie musiał je usunąć, niezależnie od wagi problemu. Warto więc zgłaszać nawet najdrobniejsze uwagi.

Czy samodzielny odbiór domu to dobry pomysł?

Niektóre osoby decydują się na samodzielny odbiór domu. To jednak spory błąd. Odbiór techniczny domu wymaga konkretnej wiedzy i doświadczenia. Tylko dzięki temu można ewentualne wady i problemy wypatrzyć. Najlepiej więc zaangażować do tego specjalistę.

Kto może pomóc w odbiorze domu?

Gdzie jednak kogoś takiego szukać? W zasadzie znalezienie fachowców ogłaszających się w sieci nie powinno być problemem. O wiele trudniej będzie ze zweryfikowaniem faktycznej wiedzy ogłaszających się osób. O wiele lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług jednej z wyspecjalizowanych firm. Na tej usłudze nie warto oszczędzać. Pominięcie jakiejś istotnej wady może okazać się w przyszłości większym wydatkiem.

Co zrobić, jeżeli jakieś istotne wady zostaną pominięte?

W przypadku wad ukrytych, które nie zostaną wykryte w czasie odbioru technicznego, mieszkania obowiązuje przez pięć lat zasada rękojmi. Regulowana jest ona przez Kodeks Cywilny. Jeżeli w tym czasie zostaną wykryte jakieś wady konstrukcyjne, to deweloper będzie miał obowiązek ich usunięcia w terminie do dwóch tygodni, o ile właściciel domu dostarczy mu odpowiedni wniosek.

Oceń artykuł:

Odbiór techniczny domu od dewelopera | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.