Jesteś na etapie zakupu lub rezerwacji mieszkania od dewelopera? Świetnie się składa, ponieważ w tym artykule odpowiemy na pytanie, czy obowiązuje Cię możliwość odstąpienia od takich umów. Mamy nadzieję, że ten poradnik rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości!

Wypowiedzenie umowy deweloperskiej

Prawo do odstąpienia od umowy powinno zostać zawarte w dokumencie, który podpisujesz. Zazwyczaj jest to możliwe, gdyż deweloperzy najczęściej zgadzają się na odstąpienie od umowy na zasadzie umownego prawa do odstąpienia. Przy umowach rezerwacyjnych sprawa ma się tak samo. Jednak jeśli w dokumencie zapisane jest, że za odstąpienie musisz wypłacić deweloperowi sankcję za zerwanie umowy lub kaucję (w przypadku rezerwacji), która nie będzie podlegać zwrotowi, niestety nie uda Ci się przeprowadzić takiego procesu bezkosztowo. 

Rezygnacja z umowy deweloperskiej przez nabywcę

Warto jednak wiedzieć, że istnieje dokument nazywany umową deweloperską, który chroni interesy obu stron transakcji. Według jej zapisów możesz odstąpić od umowy, jeśli:

  • informacje zawarte w umowie nie będą zgodne z prospektem, 
  • prospekt informacyjny nie zawiera pól wymaganych przez ustawę,
  • prospekt jest sprzeczny z prawem,
  • deweloper nie przeniesie na Ciebie własności mieszkania w terminie określonym w umowie. 

Jeżeli chodzi o nieprawidłowości w umowie lub prospekcie, masz 30 dni na odstąpienie od umowy. W przypadku przeniesienia prawa własności musisz najpierw wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na wykonanie tego działania. 

Rezygnacja z umowy deweloperskiej przez dewelopera

Co w sytuacji, gdy deweloper  nie wywiąże się z umowy i np. zauważysz wiele wad fizycznych, uniemożliwiających odbiór? Wtedy możesz odstąpić od umowy po upływie terminu na przeniesienie własności na podstawie ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego. Inna sytuacja jest, jednak gdy okazuje się, że ostateczny metraż mieszkania, różni się od tego, który obiecywał deweloper o więcej niż 2%. Wtedy możesz odstąpić od umowy bez płacenia kar umownych. Najczęściej też w umowach deweloperskich zastrzega się, że bezkosztowo można odstąpić od umowy, jeśli nie uzyskasz kredytu. Jeżeli to deweloper zrezygnuje z umowy deweloperskiej, będzie musiał zapłacić Ci karę umowną, jeśli taka została wpisana w dokument. Jeżeli nie, całość zostanie rozwiązana bezkosztowo dla obu stron.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej bez podania przyczyny

Jeśli jednak żadna z opisanych sytuacji Cię nie spotkała, a po prostu rozmyśliłeś się, niestety prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić karę za rezygnację. Wszystko zależy oczywiście od woli dewelopera, więc warto ponegocjować. 

Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej

Z umowami rezerwacyjnymi jest nieco inaczej, gdyż zwykle deweloperzy nie pozwalają korzystnie od nich odstąpić. Najczęściej nabywca, który chce zrezygnować z zakupu mieszkania, musi liczyć się z utratą kaucji, którą wpłacił na konto dewelopera. Warto się także zabezpieczyć i w sytuacji, w której to deweloper zdecyduje się odstąpić od umowy, zapłacił nabywcy podwójną wartość kaucji w ramach zadośćuczynienia.

Rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron 

Pewnie zastanawiasz się, po co właściwie negocjować umowę i ją podpisywać skoro masz zamiar od niej odstąpić. Nie w tym rzecz! Życie jest nieprzewidywalne, więc lepiej jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Niestety czasami nabywcy zmuszeni są do odstąpienia od umowy, mimo że absolutnie nie mieli takiego zamiaru. Dlatego, zanim podpiszesz umowę, musisz być w 100% pewny, że zabezpiecza Cię ona na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Jeżeli obawiasz się, że coś pominiesz lub po prostu nie znasz się na tego typu kwestiach, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą. Eksperci pewnego lokalu przeanalizują dokument od A do Z, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie pojawią się tam żadne nielegalne czy niekorzystne dla Ciebie klauzule. Co więcej, możemy też sprawdzić bezpieczeństwo samej inwestycji. 

Oceń artykuł:

Czy możesz odstąpić od umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej?
Średnia 5/5 na podstawie 83 opinii.