W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego w mieszkaniach deweloperskich nie jest typowym rozwiązaniem. Wciąż na rynku pierwotnym przewagę ma tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Aczkolwiek warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe doskonale się sprawdza w domach dwupoziomowych oraz mieszkaniach dwupoziomowych, które posiadają otwarty salon. Instalacja grzejnika w salonie, który sąsiaduje z otwartą klatką schodową, nie jest efektywna, ponieważ ciepło bardzo szybko wędruje z salonu na piętro. W ten sposób salon zwykle pozostaje dość chłodny, a góra aż zanadto ciepła.

Dlatego do takich układów ogrzewanie podłogowe jest idealną alternatywą! Ogrzewanie podłogowe, jeśli zostanie prawidłowo zaprojektowane i oczywiście wykonane, to zapewnia wysoki komfort cieplny, efektywność i mniejsze koszta eksploatacyjne. Zachęcamy zatem nabywców, którzy poszukują dwupoziomowych lokali o weryfikacje sposobu ich ogrzewania i wyboru opcji z tzw. podłogówką.

Wady ogrzewania podłogowego

W poprzednim akapicie wskazaliśmy zalety ogrzewania podłogowego, a zatem czas na wskazanie szerszej perspektywy, a co za tym idzie wad tej formy ogrzewania. Warunkiem koniecznym do powodzenia w korzystaniu z ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim poprawne rozprowadzenie przewodów grzewczych w podłodze. Błąd w projekcie bądź niestaranne wykonanie może grozić olbrzymimi kosztami napraw, ponieważ wiąże się to także z wymianą wylewki! Ponadto kolejnym minusem jest brak możliwości zmiany układu ścian oraz wykańczania podłogi materiałami, które słabo przewodzą ciepło, np. grubymi dywanami czy solidnym parkietem. Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne bądź cieńsze panele.

Odbiór ogrzewania podłogowego

Sprawdzenie ogrzewania podłogowego powinno być zlecone dla fachowca, który nie tylko posiada odpowiednią wiedzę techniczną, ale i doświadczenie oraz właściwy sprzęt. Do weryfikacji tego typu ogrzewania użyteczna będzie kamera termowizyjna, która umożliwi weryfikację czy instalacja została wykonana zgodnie z projektem i czy nie doszło do żadnych wycieków, na przykład na skutek awarii bądź niewłaściwego ułożenia przewodów grzewczych. Często zdarza się, że instalacje są niekompletne, brakuje im źródła zasilania, albo zawodzi nawodnienie instalacji. Problem jest zatem nie możliwy do wyłapania gołym okiem.

Oceń artykuł:

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu deweloperskim | 886 070 575
Średnia 4.9/5 na podstawie 73 opinii.