Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają kwestie związane z podatkiem od kupna domu, przeczytaj poniższy artykuł.

Kupując dom, najczęściej wartość nieruchomości to nie jest jedyna kwota, którą musisz uiścić. Warto o tym pamiętać, by mieć przygotowane dodatkowe środki, które zostaną wykorzystane na wydatki związane z kupnem, czyli opłaty notarialne, a także podatek. Nie wszystkie domy wymagają opłacenia tego podatku, warto to sprawdzić, czy dom, który zamierzamy nabyć wymaga tej dodatkowej opłaty.

Podatek – PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy przede wszystkim nieruchomości na rynku wtórnym. Nie jest to do końca oczywista kwota dla nabywcy. Zgodnie z zapisami to 2% od ceny rynkowej danej nieruchomości, co może oznaczać, że jeśli kupiliśmy nieruchomość za stosunkowo niewielkie pieniądze, podatek może być nieadekwatny do tego, którego domagać się będzie urząd, który wyliczy go na podstawie ceny rynkowej sąsiednich inwestycji, o być może lepszym standardzie.

Niezwykle ważne jest to, by zaraz po kupnie domu zrobić zdjęcia, które świadczyć będą o niższej niż przeciętna cenie, by w razie potrzeby udokumentować urzędnikom zasadność odprowadzonego po zakupie podatku. Urząd może domagać się wyjaśnień nawet do 5 lat od zakupu nieruchomości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych dolicza notariusz, który odprowadza go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Podatek a inwestycje deweloperskie

Realizując zakup inwestycji deweloperskiej sprawa podatku wygląda nieco inaczej. Dom, który kupuje się bezpośrednio od dewelopera nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak, ponieważ nabycie domu od dewelopera jest obarczone podatkiem VAT w cenie za metr kwadratowy. W zależności od tego, czy dom ma mniej niż 300m2, podatek, który należy doliczyć do takiego metrażu to 8%, jeśli zaś dom ma więcej, stawka wzrasta do 23%. Ważne, jest, by deweloper był płatnikiem VAT, w innym wypadku niestety ta zasada nie obowiązuje, ale prawda jest taka, że stosunkowo rzadko zdarza się, by było inaczej, a deweloper nie był płatnikiem VAT.

Oceń artykuł:

Podatek od kupna domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.