W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego wykonywany jest pomiar wilgotności wylewki podczas odbioru mieszkania lub domu.
Z tego artykułu dowiesz się
W trakcie odbioru technicznego możemy sprawdzić wiele detali. Jako nabywcy>/a> wychwycimy każde pęknięcie i każdą nierówność. Dostrzeżemy rysę na zamontowanych drzwiach lub na szybie, a nawet błędnie poprowadzoną instalację, ale wilgotność wylewki to coś, czego z pewnością nie jesteśmy w stanie ocenić.
Wilgotność posadzki norma
Warto uświadomić każdemu nabywcy, że kwestia związana z wilgotnością wylewki jest bardzo istotna i trzeba ją skontrolować w trakcie odbioru technicznego, ponieważ bardzo często efekt tej kontroli może skutecznie zablokować działania ekipy, która ma wykończyć inwestycję.
Nieinwazyjne badanie wilgotnościomierzem jest zgodne z normami ASTM F2170 oraz ASTM F2659. Odczyty wilgotności dokonywane są na głębokości 30-80 mm i dają obraz zawilgocenia całego profilu jastrychu. To bardzo ważne, ponieważ, jeśli okaże się, że wylewka jest zbyt wilgotna, trzeba znaleźć przyczynę. Najczęściej w takich sytuacjach wylewka jest mokra z dwóch powodów. Pierwszy to zbyt późno wykonana przez ekipę wylewka, która faktycznie nie miała czasu odpowiednio związać, zaś drugi, może wskazywać na nieprawidłową hydroizolację lub awarię, którą trzeba usunąć. Niezależnie od powodu warto uwzględnić ten aspekt w protokole odbioru mieszkania lub domu.
Na co warto zwrócić uwagę podczas kontroli wylewki?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, by wylewka była równa, czyli nie przekraczała dwóch milimetrów odchyłu na powierzchni dwóch metrów, a także, aby nie była spękana, krusząca się, rozwarstwiona, czy pełna uskoków. To niezwykle ważne, tym bardziej że jakość wylewki wpływa na późniejsze prace wykończeniowe. Idealna wylewka musi być odpowiednio twarda i wilgotna. Warto pamiętać o tym, że wilgotności nie oszacujemy inaczej niż przy pomocy wilgotnościomierza.
Nowoczesne sprzęty dają konkretne rezultaty, od których deweloper nie będzie mógł się odwołać, a także poczucie bezpieczeństwa klienta, który kolejny etap będzie mógł realizować ze spokojem. Warto skorzystać z oferty pomocy w trakcie odbioru, ponieważ fachowcy, którzy z nami współpracują, są wykwalifikowani, mają doświadczenie i odpowiedni sprzęt, który ułatwia ocenę stanu technicznego. Pomoc wykwalifikowanego fachowca daje też poczucie, że deweloper poprawi wady i błędy, które zostaną wytknięte w protokole odbioru. Nasi inżynierowie doskonale wiedzą, co jest ważne i co trzeba wpisać do takiego protokołu, by bronić interesu klienta. To ważne, by mieć takiego sojusznika.