Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż pompy ciepła, dzięki czemu można liczyć na komfort termiczny w całym budynku i zredukowanie kosztów ponoszonych z jego ogrzewaniem. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, pozwala na ochronę środowiska naturalnego, klimatu. O pompie ciepła najlepiej pomyśleć już na etapie budowania domu, chociaż istnieje też możliwość podłączenia jej do istniejącego budynku.

Pompa ciepła w starym domu – czy to się opłaca? 

Pompa ciepła jest coraz częściej wybierana przez inwestorów poszukujących ekologicznych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie budynków. Jej używanie nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Można liczyć także na niemalże całkowicie bezobsługowe użycie, łatwy montaż, niskie koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła pracuje w każdym pomieszczeniu gospodarczym, jej żywotność wynosi kilkadziesiąt lat. Nawet właściciele starych domów zastanawiają się nad opłacalnością skorzystania z tego rozwiązania. Jest to możliwe, trzeba jednak zadbać o odpowiednią termoizolacyjność budynku. Kluczowe staje się ograniczenie strat ciepła do minimum, aby pompa ciepła pracowała efektywnie. Kolejną kwestią będzie używanie niskotemperaturowej instalacji grzewczej. W starych budynkach najczęściej grzejniki są wysokotemperaturowe, co wymaga ich wymiany. Należy zadbać o obniżenie straty ciepła dzięki wymianie starej stolarki okiennej i drzwiowej, ociepleniu ścian zewnętrznych, zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, izolacji dachu. 

Komu zlecić serwis pompy ciepła i kiedy go wykonać? 

Pompa ciepła wymaga regularnego serwisowania w celu sprawdzenia, czy prawidłowo działa. Weryfikuje się jej wydajność, bezpieczeństwo użytkowania. Obowiązkowy przegląd następuje już po roku od daty montażu. Oczywiście niektórzy mają wydłużoną gwarancję, co oznacza konieczność sprawdzania każdego roku systemu ogrzewania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecić przeprowadzenie serwisu przed sezonem grzewczym, aby znaleźć ewentualne problemy i je zniwelować przed ponownym uruchomieniem urządzenia. Przegląd pompy ciepła zawsze powinien być wykonywany przez osobę mającą doświadczenie i odpowiednie uprawnienia. Może być to producent urządzenia lub autoryzowany serwis. Koszt wykonania serwisu pompy ciepła wiążą się z wydatkiem rzędu 600 zł. Jego cena zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia i stopnia jego skomplikowania, zakresu przeprowadzonych prac. Jeśli ktoś decyduje się na skorzystanie z usług renomowanego serwisu, autoryzowanego przez producenta, to może liczyć na niższą cenę.

 Jakie formalności trzeba załatwić przy przeglądzie pompy ciepła?

Przegląd pompy ciepła wiąże się z koniecznością załatwienia formalności. Przeprowadzenie rozmaitych prac serwisowych wymaga dokonania wpisu w karcie urządzenia. Niezbędne staje się też wypełnienie protokołu po przeprowadzeniu prac serwisowych. Może mieć on formę papierową lub elektroniczną. Zostaną do niego wpisane wszystkie znalezione usterki wraz z zaleceniami dotyczącymi sposobu ich zniwelowania. Protokół pokontrolny pompy ciepła jest bardzo ważnym dokumentem, dlatego trzeba go zachować. Niektóre władze i komisje mają prawo go zażądać. 

Co składa się na przegląd pompy ciepła?

Serwis pompy ciepła składa się z kilku etapów. Wszystko sprowadza się oczywiście do skontrolowania różnych układów, automatyki i obiegu chłodniczego. Trzeba przyjrzeć się, czy ustawienia pompy ciepła są prawidłowe. W zależności od rodzaju używanego urządzenia, zakres prac serwisowych będzie nieco inny. Warto zapoznać się z instrukcją montażu urządzenia, bo powinny w niej znajdować się zapisy dotyczące zalecanych prac. Serwisant podczas przeglądu technicznego pompy ciepła sprawdza wszystkie parametry jej pracy, połączenia elektryczne i kable, mocowania połączeń, szczelność, działanie podzespołów. Przygląda się także zaworom bezpieczeństwa, ustawieniom sterownika, zapisom czasu pracy urządzenia. Nie umkną jego uwadze informacje dotyczące alarmów. Zweryfikuje stan anody antykorozyjnej, zawartość środka chroniącego przed zamrożeniem, wartość ciśnienia instalacji gazowej i instalacji glikolu. 

Na czym polega serwis pompy ciepła?

W przypadku pompy ciepła jedna jednostka znajduje się na zewnątrz, przez co narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Konieczne staje się wobec tego regularne przeprowadzanie rozmaitych prac serwisowych, niezbędne jest przykładowo wyczyszczenie parownika. Serwisant oceni ogólny stan jednostki, skontroluje poszczególne elementy pompy ciepła. Zostaną sprawdzone wszystkie połączenia hydrauliczne i chłodnicze, przyłącza elektryczne, ciśnienie w układzie, odraszanie, ułożenie węża, ustawienia regulatorów. Konieczne jest także upewnienie się, że zawór bezpieczeństwa działa poprawnie, to samo dotyczy pracy układu.

Oceń artykuł:

Jak sprawdzić stan techniczny pompy ciepła w starym domu - porady
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.