W artykule zawarto informacje dotyczące prospektu informacyjnego dewelopera.
Prospekt informacyjny to dokument, którego konieczność reguluje ustawa deweloperska z 2011 roku. W rozdziale 5 zawarte zostały szczegółowe informacje związane z tym, co powinno znajdować się w prospekcie. Dlaczego warto się z nim zapoznać? Jakie informacje z niego pozyskamy?
Prawidłowo sporządzony prospekt informacyjny powinien zostać wykonany tak, by można było go porównać z inwestycją innego dewelopera. Części prospektu są doprecyzowane szczegółowo. W skład prospektu wchodzą przede wszystkim dość dokładne dane o deweloperze, który jest odpowiedzialny za inwestycję.
W części ogólnej można znaleźć przede wszystkim dane dotyczące dewelopera (pierwsza część), a także ogólne wiadomości związane z inwestycją i jej najbliższym sąsiedztwem (część druga). Informacje te pozwolą zorientować się ewentualnemu nabywcy w tym, czego może się spodziewać po deweloperze i realizowanej inwestycji, np. kiedy nastąpi przeniesienie własności, a także jakie są tzw. środki ochrony kupującego (część trzecia).
Prospekt zawiera też część indywidualną, która jest informacją związaną z wybranym przez nabywcę mieszkaniem. To z tej części nabywca jest w stanie poznać więcej szczegółów dotyczących mieszkania, którym jest zainteresowany.
Prospekt informacyjny to tak naprawdę jest część umowy deweloperskiej, którą finalnie podpisuje nabywca z deweloperem. Właśnie dlatego tak ważne są dane, które zostaną zawarte w prospekcie. Bardzo często to właśnie na podstawie tych informacji ewentualny nabywca podejmuje decyzję o tym, czy wybrana przez niego nieruchomość jest tą, w którą chce zainwestować.
Wybór dewelopera i inwestycji nie jest wcale prosty. Bardzo dużo interesujących informacji nie zostaje przekazanych w trakcie pierwszej rozmowy, czy też kolejnego spotkania w biurze sprzedaży. Właśnie dlatego prospekt informacyjny jest tą formą, która zabezpiecza interesy nabywcy. Co więcej, deweloper nie może bez wiedzy nabywcy zmieniać ustaleń z prospektu.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa