Różnica w metrażu zakupionego mieszkania

Różnica w metrażu zakupionego mieszkania | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule podpowiadamy, co  w przypadku różnicy w metrażu mieszkania po inwentaryzacji powykonawczej.

W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego występują różnice w metrażu mieszkanie po zakończeniu prac budowlanych.

Umowa deweloperska a metraż mieszkania

Ustaleniami dotyczącymi  metrażu mieszkania, musimy zainteresować się na etapie podpisywania umowy deweloperskiej, a nie na etapie odbioru lokalu. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, to umawiamy się z deweloperem na jakiś metraż projektowy, podpisując umowę z deweloperem mamy świadomość, że tego mieszkania jeszcze nie ma. W momencie, gdy zakończą się prace budowlane, nastąpi odbiór mieszkania, przed którym deweloper i tak musi pomierzyć całe mieszkanie, czyli dokonuje on tak zwanej inwentaryzacji powykonawczej, a właściwie to najczęściej robi to geodeta. Geodeta podpisuje się pod sprawdzeniem tego metrażu i bierze na siebie pełną odpowiedzialność, dlatego zazwyczaj ten metraż sprawdzany jest przez specjalistów, którzy wykonują pomiary niezwykle precyzyjnie.

Nadlana wylewka do wyrównania
Najczęściej jest tak, że nabywcy mieszkania dowiadują się w czasie odbioru, jaki jest faktyczny powykonawczy metraż i prawie nigdy nie jest tak, że jest taki sam, jaki był zapisywany na umowie.
To, co się stanie, gdy dowiemy się na odbiorze, że mieszkanie jest większe lub mniejsze będzie zależało od tego, co zostało zawarte w umowie deweloperskiej. Dlatego właśnie o takich rzeczach warto pamiętać dużo wcześniej, aby później nie być zaskoczonym.
Warto jest również na etapie podpisywania umowy deweloperskiej udać się do prawnika, aby zweryfikował, jakie klauzule dotyczą metrażu, które są bardziej lub mniej korzystne dla nabywcy. Prawnik pomoże także napisać taką klauzulę, która będzie bezpieczna w przypadku, gdy ten metraż będzie inny niż metraż projektowy.

Metraż a rynek wtórny

W przypadku rynku wtórnego ta sytuacja z metrażem wygląda nieco inaczej i ta różnica w metrażu może być spowodowana np. niewiedzą sprzedającego. W księdze wieczystej możemy znaleźć informacje o łącznym metrażu mieszkania i przynależności, dlatego również później taki metraż znajdziemy w umowie sprzedaży. Zdarzają się również pomyłki podczas przepisywania danych z ewidencji gruntów i budynków, dlatego w księdze wieczystej może znaleźć się niepoprawna wartość metrażu.Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.
Potrzebujesz odbioru technicznego? ZAREZERWUJ ODBIÓR!

Pytania i odpowiedzi

Kiedy warto zająć się kwestią metrażu?

Jeśli doprecyzowaliśmy, jaki metraż nas interesuje, bardzo ważny jest zapis dotyczący metrażu w umowie deweloperskiej, od niego zależy jak zostaną rozwiązane kwestie sporne związane z różnicami metrażu.

Z czego wynikają różnice w metrażu?

W umowie deweloperskiej mamy do czynienia z metrażem projektowanym, a faktycznie płacimy z metraż, który po wykonaniu mieszkania mierzy geodeta zajmujący się inwentaryzacją budynku - najczęściej są to dwie różne wartości.

Gdzie szukać informacji związanych z różnicami w metrażu?

Wszystkie kwestie dotyczące metrażu doprecyzowane zostały w umowie deweloperskiej, warto o tym wiedzieć przed jej podpisaniem.

Kiedy można umówić się na odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania najczęściej jest możliwy, gdy deweloper uzyska pozwolenie na użytkowanie budynku, a co za tym idzie - kończy się etap związany z budową.

W jaki sposób nabywca powinien przygotować się do odbioru technicznego?

Wszystkie ważne informacje zawarte są w umowie deweloperskiej, warto spisać z niej to, co należy sprawdzić, czyli informacje o standardzie wykończenia, o instalacjach, stolarce, jakości wykończenia, a także o metrażu.

Gdzie i w jaki sposób zgłosić wady w mieszkaniu deweloperskim?

Wady zgłasza się przede wszystkim poprzez protokół odbioru, który otrzymuje deweloper, to on ma 14 dni, by się do wad odnieść, a 30 dni od spisania protokołu, by naprawić to, co zostało wykonane przez jego ekipę nieprawidłowo.

JESTEŚMY CERTYFIKOWANI PRZEZ:

inzynier odbior mieszkania w warszawie

inzynier odbior mieszkania w warszawie


O odbiorach mieszkań i domów

Usługi odbioru mieszkań i domów - dowiedz się więcej

odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór domu

W ramach odbioru domu sprawdzamy m.in. także poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Termowizja

Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir.

ZAREZERWUJ ODBIÓR

Znamy normy i przepisy

Sprawdzamy zgodność mieszkania z licznymi normami

PN-ISO 9836:2015
Norma budowlana
Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
PN-B-10110:2005
Norma budowlana
Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady i wymagania techniczne.
PN-EN ISO 8501-1
Norma budowlana
Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stropy.
PN-70/B-10101
Norma budowlana
Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-75/B-10121
Norma budowlana
Okładziny z płytek ceramicznych.
PN-B-11206:1996
Norma budowlana
Materiały kamienne. Elementy kamienne. Podokienniki wewnętrzne
PN-EN 1279-1:2018-08
Norma budowlana
Szkło w budownictwie, szyby zespolone. Wymagania ogólne i jakość wizualna.
PN-88/B-10085
Norma budowlana
Stolarka budowlana. Okna i drzwi.