W poniższym artykule wyjaśniamy, ile trzeba zapłacić za ekspertyzę techniczną.

Kupno działki z zabudowaniami, domu, czy mieszkania to zawsze wieloetapowy proces. Kupujący powinien przed sfinalizowaniem transakcji sprawdzić dokładnie stan techniczny budynku, żeby móc oszacować jego faktyczną wartość i ustrzec się przed kupnem domu, czy mieszkania z poważnymi, trudnymi do usunięcia wadami. Oczywiście mało kto ma niezbędną wiedzę, żeby samodzielnie wykonać taką ocenę. Tutaj właśnie pojawia się rola rzeczoznawcy budowlanego. Ile trzeba zapłacić za jego usługi?

Zakres prac prowadzonych przez rzeczoznawcę budowlanego

Rzeczoznawca budowlany zajmuje się dwiema, najważniejszymi rzeczami – przygotowaniem opinii i ekspertyz technicznych dotyczących istniejących już budynków. Często pojęcia te są mylone, więc warto sobie je wyjaśnić. Opinia techniczna dotyczy stanu technicznego budynku i jego zgodności z dokumentacją projektową. Kupno mieszkania albo domu to najczęstsza sytuacja, kiedy się po nią sięga. Z kolei ekspertyza techniczna jest o wiele bardziej skomplikowana. Obejmuje też badania laboratoryjne na obecność grzybów i innych patogenów, a także wyliczenia dotyczące wytrzymałości i bezpieczeństwa budynku.

Opinia techniczna – ile kosztuje?

Za sprawdzenie budynku przez rzeczoznawcę i wydanie opinii technicznej zapłacić trzeba najczęściej kilkaset złotych. Wiele zależy od samego rzeczoznawcy (są mniej i bardziej polecani specjaliści) i przeciętnych stawek w danym mieście. Znaczenie ma również metraż sprawdzanego mieszkania albo domu. Zasadniczo im budynek większy, tym rzeczoznawca będzie musiał poświęcić mu więcej pracy, co przekłada się na koszt przygotowania opinii.

Ile trzeba zapłacić za ekspertyzę techniczną?

Koszt ekspertyzy technicznej najczęściej przekracza 2 tys. złotych, choć w tym przypadku wiele zależy od samego specjalisty i stawek w regionie. Finalna cena będzie też w dużym stopniu zależeć od zakresu analizy, która ma być wykonana przez rzeczoznawcę. Wykonanie ekspertyzy przydatne jest raczej wyłącznie w przypadku większych inwestycji – do kupna mieszkania albo domu wystarczy zwykła opinia.

Oceń artykuł:

Rzeczoznawca budowlany cennik | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.