W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinniśmy sprawdzić w domu przed jego kupnem.

Jeśli w najbliższym czasie chcesz nabyć dom na własność, musisz wiedzieć na co zwracać uwagę, aby nie popełnić błędu przy podejmowaniu decyzji. Jak wykonać oględziny lokalu, aby wiedzieć, że to najlepsza opcja?

Sprawdzenie nieruchomości przed kupnem

Pierwsza kwestia, którą musisz dokładnie przeanalizować podczas zakupu nieruchomości, to jej stan prawny. Najważniejszy dokument to księga wieczysta. Zagłębienie się w jej treść pozwoli Ci nie tylko sprawdzić dane właściciela domu czy metraż, ale także dowiesz się wszystkiego na temat ewentualnych zadłużeń czy umów, np. dożywocia lub służebności.

Nieszczelna kabina prysznicowa

Bardzo istotne jest także, aby właściciel przedstawił Ci zaświadczenie o zameldowaniu. Nieruchomość, którą kupujesz musi być wolna od jakichkolwiek zameldowanych osób. W innym wypadku może okazać się, że kiedyś pod Twoimi drzwiami pojawi się niechciany lokator. 

Co sprawdzić przed kupnem domu?

Wnętrze domu to ta część, którą zwykle kupujący oglądają w pierwszej kolejności. Pamiętaj jednak, że wykończenie wnętrz, ilość kondygnacji czy rozkład pomieszczeń to ważne kwestie, ale nie najważniejsze. Zawsze można postawić dodatkowe ścianki działowe czy przemalować ściany, oczywiście o ile budżet pozwala Ci na remont. Warto więc na początku zwrócić uwagę na ściany i podłogi. Jeśli zauważasz odpadające płytki, wybrzuszone panele czy nieprzyjemnie pachnącą wykładzinę, to zdecydowanie jest to zły znak, mogący świadczyć np. o wilgoci. Jeżeli chodzi o ściany i sufit, musisz zwrócić uwagę na ewentualne ślady po zalaniach, pęknięciach czy zagrzybieniu. Oprócz tego niezwykle ważne jest przejrzenie instalacji. Musisz mieć pewność, że wszystkie z nich, czyli gazowa, wentylacyjna, grzewcza, elektryczna i wodno-kanalizacyjna, są w dobrym stanie, ponieważ będzie mieć to wpływ na Twój komfort, bezpieczeństwo i stan portfela. 

Zewnętrze domu – na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Jeśli chodzi o zewnętrzną część domu, to na początek oceń stan działki. Szczególnie istotne kwestie do sprawdzenia to, czy teren nie jest zalewowy, czy ziemia nie usuwa się spod nóg, czy fundamenty są stabilne oraz czy korzenie posadzonych roślin nie naruszają konstrukcji domu. Później czas przeanalizować kondycję elewacji oraz fundamentów. Obejdź nieruchomość i dokładnie sprawdź wszystkie pęknięcia i rysy. Czasami są one wyłącznie problemem estetycznym, ale nierzadko zdarza się, że świadczą o znacznie większych kłopotach, np. z konstrukcją całego budynku. Niezbędna jest także ocena dachu, systemu odprowadzania wody i komina. Poza tym zwróć także uwagę na ogólny stan ogrodzenia, bramy czy kostki brukowej, jeśli  znajdują się w okolicy domu.
Jeśli chcesz, aby nasi specjaliści przeprowadzili profesjonalny audyt nieruchomości, który da Ci odpowiedź na wszystkie Twoje pytania, nie zastanawiaj się! Zadzwoń już dziś.

Oceń artykuł:

Sprawdzenie domu przed kupnem | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.