W poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób sprawdzić działkę przed kupnem.

Kupno działki to pierwszy krok do powstania wymarzonego domu. Swoją decyzję należy jednak dobrze przemyśleć, poświęcić czas na dogłębną analizę gruntu, aby zakup nie okazał się nietrafiony. Na szczęście obecnie do dyspozycji jest wiele firm, które specjalizują się w prawie nieruchomości i pomogą uchronić się przed ewentualnymi problemami.

O czym pamiętać przy wyborze działki?

W przypadku zakupu każdej działki powinno się zacząć od sprawdzenia jej statusu prawnego. Wybudować dom można wyłącznie na działce budowlanej. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w księdze wieczystej, z którą trzeba się obowiązkowo zapoznać. Zawiera też dane prawnego właściciela działki. Jeśli nie ma ona jej założonej, to wymagać należy aktu własności lub kupna terenu. Kluczowym dokumentem przy weryfikowaniu działki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z widniejących w nim zapisów będzie można łatwo wywnioskować, czy można postawić dom na danym terenie. Zweryfikować trzeba ukształtowanie terenu działki, bo może okazać się, że jej rzeczywisty stan odbiega od tego, co zostało zaprezentowane na zdjęciach. Upewnić trzeba się, że działka została połączona z drogą dojazdową i czy zostały do niej przyłączone niezbędne media (gaz, prąd, woda). Uzbrojenie działki to jedno, ale znaczenie ma także zbadanie jakości gruntu i wykluczenie skażenia go chemikaliami czy toksycznymi pierwiastkami.

Zakup działki z fachowcem

Dogłębne sprawdzenie działki jest zadaniem żmudnym i czasochłonnym, łatwo o przeoczenie czegoś lub niedopatrzenie, co może jednak skutkować problemami w niedalekiej przyszłości. Warto ułatwić sobie życie i zmniejszyć ryzyko zakupu problematycznej działki, korzystając z pomocy doświadczonych fachowców. Wykonają oni kompleksowy audyt, szybko sprawdzą dla nabywcy najważniejsze kwestie, sporządza rzetelny raport podsumowujący wszystkie zebrane informacje wraz z zadaniami dotyczącymi dalszych działań. Znajdą wszystkie zagrożenia i uciążliwości, wskażą na wady działki, zweryfikują topografię i geometrię terenu, pozwolenia, planowane inwestycje w okolicy itd.

Podsumowanie – co ma największe znaczenie przy wyborze działki budowlanej?

Kupno domu i mieszkania od dewelopera musi być tak samo dobrze przemyślane jak kupno działki. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie terenu przeznaczonego pod budowę domu. Sprawdzić trzeba stan prawny nieruchomości, ewidencję gruntów i budynków, księgę wieczystą, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dojazd do działki i media, podłoże gruntowe. Najlepiej dla inwestora będzie skorzystać z usług fachowca, który przeprowadzi kompleksowy audyt działki budowlanej.

Oceń artykuł:

Sprawdzenie dzialki z fachowcem | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.