W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto sprawdzić umowę deweloperską z prawnikiem.

Kiedy chcemy zakupić dla siebie mieszkanie deweloperskie, to warto zadbać, aby jeszcze przed tym, jak nastąpi odbiór mieszkania od dewelopera wszystko dokładnie sprawdzić. Bardzo istotna jest umowa, którą podpiszemy często jeszcze zanim powstanie nasze mieszkanie. Mówi się, że umowa rezerwacyjna i wszystkie inne umowy powinien przed podpisaniem przeanalizować prawnik, który wyszczególni ewentualne nieprawidłowości.

Jak znaleźć w tym celu dobrego prawnika?

Przede wszystkim powinniśmy sugerować się doświadczeniem danej osoby w zakresie sprawdzania umowy deweloperskiej. Będziemy mogli liczyć w tym przypadku na zdecydowanie większą wiedzę, a także na bardzo szybkie doszukanie się, nawet niewidocznych na pozór nieprawidłowości. Tylko dzięki temu można uniknąć często bardzo nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji.

Na jaką analizę umowy się zdecydować?

Pobieżna analiza u prawnika to koszt od 300 złotych, jednak musimy pamiętać, że w tej cenie nie możemy oczekiwać nic poza sprawdzeniem, czy umowa jest zgodna z prawem. Jeśli jednak zdecydujemy się na analizę, która obejmie także takie aspekty, jak rozłożenie umowy na części pierwsze, a także proponowane przez prawnika inne, korzystniejsze rozwiązania, to bardzo często okazuje się, że dokument z pozoru prawidłowy nie jest dla nas do końca korzystny. Kiedy chcemy mieć pewność, że podpisujemy dokument, który rzeczywiście daje nam same korzyści, to warto zainwestować w analizę umowy nawet kilkaset złotych. Tym bardziej że mieszkania nie kupujemy codziennie. Opłaca się więc zadbać o każdy szczegół, a już na pewno o tak ważny jak umowa. Równie istotny okazuje się odbiór mieszkania, a także badanie termowizyjne.

Dlaczego konieczna jest konsultacja z prawnikiem?

Musimy mieć na uwadze, że kiedy już podpiszemy umowę z deweloperem, to będzie znak, że zgadzamy się na każdą wzmiankę i klauzurę zawartą w umowie. Często okazuje się, że jakiś szczegół nie jest dla nas do końca korzystny i mogliśmy zapobiec temu, gdybyśmy skonsultowali się z prawnikiem. Możemy dzięki temu wynegocjować dla siebie o wiele lepsze warunki, co pozwala na zwrócenie przynajmniej części kosztów, jakie musieliśmy ponieść za konsultację z prawnikiem. Warto jednak zdecydować się na zapłacenie więcej, bo za to otrzymamy nie tylko analizę umowy, ale także propozycję korzystniejszych dla nas rozwiązań.

Oceń artykuł:

Sprawdzenie umowy przez prawnika | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.