W poniższym artykule wyjaśniamy, czy można uniknąć podatku od kupna nieruchomości.
Osoby, które zdecydują się na kupno nieruchomości, muszą uwzględnić w swoim budżecie na ten cel także dodatkowe pozycje. Należy zaznaczyć, że ich koszt może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Najbardziej istotny jest podatek od zakupu mieszkania. Jak powinna być skonstruowana umowa przedwstępna?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie można uniknąć omawianego podatku, jeżeli drugą stroną transakcji będzie prywatny właściciel nieruchomości z rynku wtórnego lub deweloper. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy dana osoba zdecyduje się na zakup lokalu od spółdzielni lub gminy. Kiedy można zatem uniknąć podatku PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych)? Nie trzeba go uiszczać w przypadku, gdy dana osoba kupi mieszkanie od spółdzielni z prawem spółdzielczym własnościowym lub w ramach przetargu.
Ponadto podatku nie trzeba płacić, jeżeli nabywane jest mieszkanie komunalne lub nieruchomość w oparciu o przepisy o ochronie i kształtowaniu środowiska. Warto wiedzieć, że istnieje bardzo dużo interpretacji wspomnianych przepisów. Nie zawsze jasne będzie czy podatek PCC musi być uiszczony.
Mamy kilka możliwości zwolnienia z podatków przy kupnie nieruchomości:
* jeżeli mamy możliwość kupna lokalu na część przedsiębiorstwa,
* jeżeli lokal będzie wykorzystywany przez nas jako lokal użytkowy, to nie będziemy zwolnieni z podatku, ale zostanie nam on zwrócony,
* gdy planujemy kupno lokalu, będąc płatnikiem VAT i prowadząc działalność gospodarczą, to również otrzymamy zwrot podatku lub zostanie on obniżony w przyszłości,
* płatnik podatku VAT w momencie sprzedaży nieruchomości wystawia fakturę, w którą wliczony zostanie VAT, a nastąpi zwolnienie z PCC.
Należy mieć świadomość, że omawiany podatek od kupna mieszkania zawsze będzie musiała zapłacić osoba kupująca dany lokal lub nieruchomość. Z kolei zadaniem strony sprzedającej jest uiszczenie podatku od sprzedaży. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podatek VAT będzie już w cenie zakupionego mieszkania na rynku pierwotnym. Oznacza to tym samym, że dana osoba opłaca go automatycznie. Wynosi on 8% w przypadku zakupu mieszkania do 150 m2 i domu do 300 m2, a także 23%, jeżeli został dokonany zakup mieszkania powyżej 150 m2 i domu powyżej 300 m2. Godny uwagi jest fakt, że kwestią rozliczenia tego podatku będzie zajmował się określony deweloper. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić takie rozróżnienie, by standardowe mieszkania, które są przeznaczone dla rodzin, nie zostały obłożone zbyt dużym podatkiem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy dokonano kupna lokalu na rynku wtórnym od osoby prywatnej.
Należy bowiem zapłacić 2% podatku PCC. Warto wiedzieć, że wspomniany podatek musi być rozliczony z urzędem skarbowym w ciągu 14 dni od dokonania zakupu.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa