W poniższym artykule wyjaśniamy, czy piwnica wlicza się w metraż mieszkania.

Chcesz kupić mieszkanie, ale nie wiesz jak policzyć jego metraż? Pewnie zastanawiasz się, czy piwnica, garaż lub komórka lokatorska będą wliczane do powierzchni użytkowej, a także jakiej wysokości podatek będziesz musiał odprowadzić. Nie da się jednoznacznie rozwiać tych wątpliwości. Przygotowaliśmy jednak poradnik, który z pewnością Ci pomoże.

Metraż mieszkania z piwnicą

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (1991 r.) zawiera zapisy, które jasno stwierdzają, że na powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego składa się także piwnica oraz wszystkie inne przynależne pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że według tej ustawy, przestrzenie o wysokości powyżej 2,2 metra, są zapisywane w metraż lokalu mieszkalnego w 100%, natomiast te pomiędzy 1,4-2,2 metra, są wpisywane tylko w 50%. Wniosek jest więc taki, że jeśli piwnica jest zamieszczona jako przynależność w księdze wieczystej, to zostanie ona opodatkowana wraz z mieszkaniem. Byłoby to dość proste w zrozumieniu, gdyby nie dwie inne ustawy (o podatku od spadków i darowizn oraz o ochronie praw lokatorów), według których piwnica nie wlicza się do metrażu. Jak więc zmierzyć metraż mieszkania?

Ubytki uszczelek w drzwiach wejściowych

Powierzchnia użytkowa mieszkania, domu, poddasza i piwnicy

O tym jak liczyć powierzchnię użytkową mieszkania mówi Ustawa deweloperska i Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2012 roku. Według nich we wszystkich budynkach, których wniosek o pozwolenie na budowę wniesiono po 29 kwietnia 2012 roku, powierzchnia mieszkań liczona jest zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997. Dzięki tej normie pomiar powierzchni użytkowej lokalu przeprowadza się na korzyść kupującego, ponieważ metraż pod ściankami działowymi nie wlicza się do przestrzeni użytkowej. Jeśli chodzi o mieszkania powstałe przed 2011 rokiem, stosuje się dwie normy: PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997.

Kupując mieszkanie zachowaj ostrożność 

Kupując mieszkanie, musisz być ostrożny, ponieważ niektórzy sprzedający w ofercie wpisują metraż wraz z przynależnościami. To szczególnie częste przy lokalach z drugiej ręki. Warto mieć na uwadze, że piwnice są zwykle małe, mają po kilka metrów kwadratowych wielkości, co nie ma aż tak dużego znaczenia przy dużych przestrzeniach. Jednak kupując lokal mały, to czy otrzymasz przestrzeń użytkową 30, czy 34 metry kwadratowe, ma już bardzo duże znaczenie.  Pamiętaj więc, aby dopytać o tę kwestię już podczas pierwszej rozmowy z właścicielem, a następnie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej.

Jeśli chcesz, aby ktoś pomógł Ci podczas pomiaru mieszkania, i nie tylko, zgłoś się do nas. Nasi eksperci sprawdzą wszystko profesjonalnie i sprawnie.

Oceń artykuł:

Wliczanie się piwnicy w metraż mieszkania | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 328 opinii.