W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ekspektatywa.
Na wstępie słowem wyjaśnienia, ekspektatywa to pojęcie oznaczające czas, w którym to nabywca czeka na ustalenie odrębnej własności lokalu. Przyjęło się, ze wspomniany okres zaczyna się wraz z podpisaniem umowy na budowę budynku, a kończy z momentem wyodrębnienia danego lokalu i wpisania go do księgi wieczystej. Ten stan charakteryzuje się dziedzicznością, zbywalnością i brakiem możliwości egzekucji. Poza tym ekspektatywę można przekazać w formie darowizny. Trzeba podkreślić, iż przekazanie jej koniecznie wymaga stworzenia aktu notarialnego. Co więcej, kupno ekspektatywy jest zbliżone do nabycia lokalu, aczkolwiek nabywamy tu wyłącznie roszczenie prawa – nie pełne prawo własności. Należy mieć także świadomość, że deweloper ma prawo zastrzeżenia w umowie zakazu obrotu ekspektatywą.
Sprzedaż ekspektatywy a podatki
Z racji, że ekspektatywa jest zbywalna, a tym samym można ją sprzedać, jako prawo majątkowe, to z jej sprzedażą wiążą się też kwestie podatkowe. I tak patrząc na dochód ze sprzedaży, trzeba liczyć się z normalną skalą podatkową.
Ponadto należy doliczyć jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych, który pojawia się w wyniku sprzedaży ekspektatywy. PCC wynosi tu 1%. W obszarze podatków powinno się nadmienić jeszcze, że ekspektatywa zbywana jest przy umowach spółdzielczych wraz z wkładem budowlanym. Tutaj, jednak pojawia się różnica od sprzedaży nieruchomości, ponieważ przy zbyciu ekspektatywy nie przysługują ulgi podatkowe.
Ekspektatywa, jako ochrona nabywcy
Ekspektatywę można również traktować, jako jeden ze środków ochrony nabywców. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia ona zobowiązanie dewelopera do stosownych należności, w przypadku jego bankructwa czy braku rzetelności. W tym obszarze zachęcamy do przyjrzenia się ustawie o prawie własności lokali w zakresie ustanowienia odrębnej własności. Ustawa wskazuje konkretne wymogi formalne, takie jak posiadanie niezbędnego zezwolenia oraz prawa własności gruntu na terenie budowy. Poza tym konieczne jest też przedstawienie zobowiązania firmy deweloperskiej do wyodrębnienia własności lokalu.