Wyciek wody w mieszkaniu stanowi poważny problem, bo niestety może dojść do jego zalania. W przypadku pęknięcia rury nietrudno o przeciekanie sufitu i przedostawanie się wody do sąsiada z dolnej kondygnacji. Istotne będzie znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie przyczyny, aby można było potem zająć się zniwelowaniem powstałych skutków awarii.

Skąd wyciek wody w mieszkaniu? 

Najczęściej do wycieku wody w mieszkaniu dochodzi na skutek awarii instalacji wodnej. Warto zacząć od sprawdzenia próby ciśnieniowej, bo wystarczy niewielkie rozszczelnienie, aby doszło do przecieku. Jeśli wszystkie krany są pozamykane, a na liczniku cały czas rusza się tarcza, to wskazuje to na mniejszy lub większy ubytek wody. Wyciek może pochodzić także z instalacji grzewczej, więc ją również należy sprawdzić. Trzeba uzupełnić wodę, odpowietrzyć instalację i obserwować ruch wskazówek. Wycieki mogą zostać zlokalizowane w ścianie lub w posadzce. Można to zweryfikować za pomocą badania wilgotności, badania termowizyjnego lub za pomocą geofonu. Jeśli nie ma się pewności, gdzie dokładnie znajduje się wyciek wody, to najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca. Na rynku nie brakuje specjalistycznych firm, które świadczą tego typu usługi. Profesjonalista przeprowadzi szereg pomiarów przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, aby wskazać dokładnie miejsce wycieku. Będzie w stanie również stwierdzić, w jakim stopniu woda zdążyła już   przeniknąć do murów, przegród budynku.

 Jakie są metody wykrywania przecieków w mieszkaniu? 

Jest wiele sposobów na zlokalizowanie wycieku wody w ścianie. Można wykonać pomiar wilgotności ścian, ale nie jest to precyzyjna metoda. Pozwala jednak oszacować, gdzie mniej więcej doszło do nieszczelności. Innym sposobem są wspomniane wcześniej próby ciśnieniowe, które mają na celu sprawdzenie szczelności instalacji wodnej. Można je przeprowadzać przy użyciu wody ciepłej i zimnej lub za pomocą powietrza. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie jednak wykonanie badania kamerą termowizyjną. Wskazuje ona dokładnie, gdzie występuje problem. Rejestruje promieniowanie cieplne, które generują obiekty. Będzie to świetne rozwiązanie w przypadku wycieku z instalacji zarówno wodnej, jak i grzewczej. Na podstawie badania kamerą termowizyjną możliwe staje się wykrycie nieszczelności w podłodze, ścianie i stropie. Ogromnymi zaletami tej metody jest wysoka skuteczność i natychmiastowe wyniki.

 Jeśli podejrzewany jest wyciek wody, to można wykonać badanie gazem znacznikowym. Nie należy się jednak obawiać, bo odbywa się to przy wykorzystaniu gazu, który jest niepalny i nie ma żadnego zapachu. Zwykle wykorzystuje się azot z domieszką wodoru.   Badanie jest całkowicie bezpieczne i skuteczne. Gaz wprowadza się do instalacji, co ma na celu sprawdzenie, czy w rurach znajdują się jakieś ubytki i pęknięcia. Przedostanie się przez nieszczelność, jeśli oczywiście istnieje. Kolejnym sposobem na wykrycie przecieków wody w mieszkaniu będzie badanie kamerą inspekcyjną. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli podejrzewa się nieszczelność w instalacji kanalizacyjnej. Oczywiście zadanie to powinno zostać wykonane przez fachowca, bo wymaga precyzji. Zaletą badania kamerą inspekcyjną jest możliwość zlokalizowanie wycieków w trudno dostępnych miejscach.

Różne sposoby na zlokalizowanie nieszczelności w budynku

Nawet za pomocą metod akustycznych można mniej więcej ustalić nieszczelności w instalacji, wykryć przecieki wody. Dostępne są rozmaite urządzenia w postaci mierników ultradźwiękowych, korelatorów. Jeśli doszło do powstania nieprawidłowości, to pojawią się rozmaite szumy w rurach. Urządzenie zarejestruje miejsce, z którego docierają podejrzane dźwięki mogące świadczyć o wycieku wody. Dostępne są także metody, które polegają na stosowaniu specjalnych barwników. Wlewa się je do odpływu, następnie obserwuje ściany lub sufity. Barwnik będzie widoczny w przypadku wystąpienia nieszczelności w instalacji. Innym rozwiązaniem jest metoda dymowa, za pomocą której można sprawdzić przecieki w dachu i kanalizacji. Jest to bardzo skuteczne, bo pozwala na dokładne zlokalizowanie miejsca wycieku.

 Jeśli ktoś decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, to zawsze powinien je dokładnie sprawdzić. Nierzadko trzeba liczyć się z rozmaitymi wadami. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego fachowca, który wykryje wszystkie usterki, znajdzie między innymi wycieki wody i inne wady instalacyjne. Badanie termowizyjne jest w stanie pokazać, gdzie dokładnie są zacieki, zawilgocenia, mostki termiczne itd.

Oceń artykuł:

Jak dowiedzieć się, skąd cieknie woda w mieszkaniu?
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.