W artykule przedstawiamy listę pytań, jakie warto zadać deweloperowi przed kupnem mieszkania.
Kupowanie mieszkania od dewelopera może wydawać się znacznie łatwiejsze, niż dokonywanie zakupu na rynku wtórnym. Nie jest to jednak aż tak banalny proces i warto dobrze się do niego przygotować, aby uniknąć późniejszych problemów wynikających z niedoinformowania. Jakie pytania zadać deweloperowi, aby mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna?
Na początek – kwestie techniczne. Wszystko zależy od tego, czy kupujesz gotowe mieszkanie czy też nieruchomość, która dopiero powstanie. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest zakup lokalu, który fizycznie możesz zobaczyć, ponieważ pozwala Ci to na ocenę rozkładu pomieszczeń, nasłonecznienia, kondycji budynku, położenia mieszkania względem innych lokali oraz innych bloków i wiele, wiele innych. W przypadku tzw. „dziury w ziemi” najczęściej możesz zobaczyć podobną nieruchomość, do tej która jest obiektem Twojego zainteresowania, projekt architektoniczny i ewentualnie wizualizację komputerową, która nie oddaje „klimatu” mieszkania.
W takiej sytuacji musisz zadać sporo pytań, m.in.:
Jaka jest prognozowana data oddania budynku?
Czy jest możliwość zrezygnowania z zakupu?
Jakie są odległości pomiędzy blokami?
Czy w okolicy mieszkania jest winda?
Czy przewidziany jest skwerek dla mieszkańców?
Gdzie umiejscowione będą śmietniki?
Jak daleko położone będzie wejście do klatki względem parkingu zewnętrznego?
Na jaką stronę będą wychodzić okna?
Co oznacza w konkretnym przypadku stan deweloperski?
Czy na początku wpłacana jest zaliczka czy zadatek i w jakiej wysokości?
Następne ważne zagadnienia, które musisz poruszyć w rozmowie z deweloperem związane są z kwestiami prawnymi. Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą, chociaż tutaj nie powinno być żadnych niejasności, ale jako że jest to najważniejszy dokument odnośnie nieruchomości, warto mieć do niego wgląd. Kolejne pytania pomogą przeanalizować sytuację dewelopera.
Dowiedz się:
• Czy firma od której kupujesz mieszkanie nie jest zadłużona lub niewypłacalna, bo może to generować późniejsze problemy.
• W jaki sposób finansowana jest cała inwestycja? Najlepiej oczywiście, jeśli budowa odbywa się za gotówkę, ale również nieruchomości kredytowane nie powinny budzić w Tobie obaw. Bank na pewno dokładnie sprawdził, czy pożyczka może zostać udzielona.
• Jakie zapisy występują w umowie. Elementy niezbędne to: cena końcowa, opis stanu deweloperskiego, w którym otrzymasz mieszkanie, kwestia reklamacji i gwarancji, termin przekazania kluczy oraz informacje dotyczące dodatkowych przestrzeni.
Przeraża Cię samodzielne wykonanie odbioru mieszkania od dewelopera? Boisz się, że podczas umowy nie zadasz ważnych pytań? Skorzystaj z naszych usług. Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie, a Ty będziesz cieszył się swoim nowym m4!
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa