W artykule przedstawiamy listę pytań, jakie warto zadać deweloperowi przed kupnem mieszkania.

Kupowanie mieszkania od dewelopera może wydawać się znacznie łatwiejsze, niż dokonywanie zakupu na rynku wtórnym. Nie jest to jednak aż tak banalny proces i warto dobrze się do niego przygotować, aby uniknąć późniejszych problemów wynikających z niedoinformowania. Jakie pytania zadać deweloperowi, aby mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna?

Lista pytań przy zakupie mieszkania

Na początek – kwestie techniczne. Wszystko zależy od tego, czy kupujesz gotowe mieszkanie czy też nieruchomość, która dopiero powstanie. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest zakup lokalu, który fizycznie możesz zobaczyć, ponieważ pozwala Ci to na ocenę rozkładu pomieszczeń, nasłonecznienia, kondycji budynku, położenia mieszkania względem innych lokali oraz innych bloków i wiele, wiele innych.

Pęknięta wylewkaW przypadku tzw. „dziury w ziemi” najczęściej możesz zobaczyć podobną nieruchomość, do tej która jest obiektem Twojego zainteresowania, projekt architektoniczny i ewentualnie wizualizację komputerową, która nie oddaje „klimatu” mieszkania.

W takiej sytuacji musisz zadać sporo pytań, m.in.:

  • Jaka jest prognozowana data oddania budynku?

  • Czy jest możliwość zrezygnowania z zakupu?

  • Jakie są odległości pomiędzy blokami?

  • Czy w okolicy mieszkania jest winda?

  • Czy przewidziany jest skwerek dla mieszkańców?

  • Gdzie umiejscowione będą śmietniki?

  • Jak daleko położone będzie wejście do klatki względem parkingu zewnętrznego?

  • Na jaką stronę będą wychodzić okna?

  • Co oznacza w konkretnym przypadku stan deweloperski?

  • Czy na początku wpłacana jest zaliczka czy zadatek i w jakiej wysokości?

O co pytać dewelopera?

Następne ważne zagadnienia, które musisz poruszyć w rozmowie z deweloperem związane są z kwestiami prawnymi. Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą, chociaż tutaj nie powinno być żadnych niejasności, ale jako że jest to najważniejszy dokument odnośnie nieruchomości, warto mieć do niego wgląd. Kolejne pytania pomogą przeanalizować sytuację dewelopera.

Dowiedz się:

• Czy firma od której kupujesz mieszkanie nie jest zadłużona lub niewypłacalna, bo może to generować późniejsze problemy.

• W jaki sposób finansowana jest cała inwestycja? Najlepiej oczywiście, jeśli budowa odbywa się za gotówkę, ale również nieruchomości kredytowane nie powinny budzić w Tobie obaw. Bank na pewno dokładnie sprawdził, czy pożyczka może zostać udzielona.

• Jakie zapisy występują w umowie. Elementy niezbędne to: cena końcowa, opis stanu deweloperskiego, w którym otrzymasz mieszkanie, kwestia reklamacji i gwarancji, termin przekazania kluczy oraz informacje dotyczące dodatkowych przestrzeni.

Przeraża Cię samodzielne wykonanie odbioru mieszkania od dewelopera? Boisz się, że podczas umowy nie zadasz ważnych pytań? Skorzystaj z naszych usług. Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie, a Ty będziesz cieszył się swoim nowym m4!

Najczęstsze pytania

Podejmując decyzję o swoim wymarzonym mieszkaniu warto poznać dewelopera i to, w jaki sposób buduje swoje inwestycje, czy ma rachunek powierniczy, czy jest terminowy i rzetelny.

Przede wszystkim warto poznać planowane terminy związane z realizacją inwestycji i ewentualne konsekwencje ich niedotrzymania.

Zgodnie z ustawą deweloperską, umową wiążącą powinien być akt notarialny - umowa deweloperska podpisana u notariusza, ale nie wszyscy deweloperzy tę normę stosują, warto o tym wiedzieć wcześniej.

Deweloper bardzo często udostępnia umowę deweloperską, po jej analizie warto zaproponować zmiany, dzięki którym umowa okaże się bardziej korzystna, można negocjować np. termin przekazania kluczy.

Warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tej dziedzinie prawnika, jeśli zaś nabywca stara się samodzielnie zinterpretować umowę, zawsze może zapytać dewelopera o nieczytelne zapisy, nie powinien podpisywać tego, co niejasne.

Warto pamiętać o tym, że jeśli nabywca podpisał umowę deweloperską, rezygnacja będzie wiązała się z konsekwencjami, które zostały określone w umowie.

Oceń artykuł:

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera? | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 71 opinii.